“AFGANİSTAN VE BÖLGENİN SİYASİ VE GÜVENLİK DURUMU” BAŞLIKLI KONFERANS
Paylaş :
PDF İndir :

06.04.2017


4 Nisan 2017 tarihinde AVİM'de "Afganistan ve Bölgenin Siyasi ve Güvenlik Durumu" konferansı düzenlenmiştir. Konferansta Afganistan Dışişleri Bakanı Yardımcısı Karzai bölgesel gelişmeleri ele almıştır.

Sayın Karzai, 21 Ocak 2015 tarihinden bu yana Afganistan İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir. Bu görevinden önce, Sayın Karzai bir çok ulusal ve uluslararası forumlara başkanlık etmiş, ve özellikle barış süreci ve gençlerin güçlendirilmesi konularına değinen bir çok ulusal sürece dahil olmuştur. Temmuz 2015’te, Sayın Karzai Taliban’la ilk yüz yüze görüşmelere katılan Afgan Delegasyonu’na ve Afgan barış sürecine olanak veren bir ortamın sağlanmasına odaklanan Dörtlü Koordinasyon Grubu (Afganistan, Pakistan, Çin ve Amerika) toplantılarına başkanlık etmiştir. Sayın Karzai Barış ve Çatışma Çalışmaları Merkezi’nin (Centre for Conflict and Peace Studies-CAPS) kurucu başkanıdır. Kendisi geniş kapsamlı olarak Afganistan, güvenlik, barış ve uzlaşma konuları üzerine yazılar yazmış, yazıları bir çok dile çevrilmiştir.

Sayın Karzai, konuşması sırasında Afganistan çevresinde gelişen siyasi değişimleri ve ortaya çıkmakta olan güvenlik durumu hakkında konuşmuştur. Sayın Karzai Afganistan’ın bölgededeki mevcut ve olası fırsat ve zorlukları ele almıştır. Sayın Karzai, ayrıca, dostane Türkiye-Afganistan ilişkinlerine değinmiş, Türkiye’nin Afganistan’a güvenlik ve kalkınma alanlarındaki katkılarından söz etmiştir.

Konferans soru-cevap bölümüyle sona ermiştir.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten