AVİM KURUCUSUNU VE ONURSAL BAŞKANINI KAYBETTİ
Paylaş :
PDF İndir :

08.01.2018


Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Kurucusu ve Onursal Başkanı E. Büyükelçi Ömer Engin Lütem, 6 Ocak 2018’de hayata veda etmiştir.

Ömer Engin Lütem, 1957’de Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nda meslek memuru olarak göreve başlamış, kariyeri boyunca hem yurt içinde hem de yurt dışında Türkiye’nin hedeflerinin savunulması ve ilerletilmesi için büyük emek sarf etmiştir.

Büyükelçi Lütem, Dışişleri Bakanlığı’nın en kıdemli büyükelçilerinden biri olmasının yanı sıra, bir düşünce adamı olarak Türk fikir hayatına yaptığı önemli katkılarla da tanınmıştır. 1998 yılında emekli olarak Dışişleri Bakanlığı kariyerini sonlandıran Ömer Engin Lütem, çalışma hayatını düşünce kuruluşlarında saygın bir araştırmacı olarak devam ettirmiştir. Lütem; 2001-2008 yılları arasında Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi bünyesindeki (ASAM) Ermeni Araştırmaları Enstitüsü’nün başkanlığını yapmıştır. 2009 yılında kurumumuzu, Avrasya İncelemeleri Merkezi’ni kurmuş ve 2012 yılına kadar Başkanlığını, vefatına kadar da Onursal Başkanlığını yürütmüştür. Lütem; Dışişleri Bakanlığı görevinde olduğu gibi, düşünce kuruluşu kariyerinde de duygusal söylemlerden uzak durmuş, çalışmalarını gerçeklere ve arşiv belgelerine dayandırmıştır. Bu çalışmalarıyla Türkiye’yi ilgilendiren meselelere ışık tutmuş, özverili çalışmalarını ve disiplinini örnek alan araştırmacıların yetişmesini sağlamıştır.

Büyükelçi Lütem, engin vatanseverliğiyle her zaman Türkiye’nin yüksek menfaatlerinin yılmaz bir savunucusu olarak ön planda yer almıştır.

AVİM çalışanları olarak ailesine sabır; yakınlarına, sevenlerine  ve Türk düşünce dünyasına başsağlığı dileriz.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten