AZERBAYCAN CUMHURİYETİ DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: NO: 224/23, ERMENİSTAN'DAKİ "NEMESİS" TERÖR OPERASYONUNA ADANAN ANITA DAİR AÇIKLAMA
Paylaş :
PDF İndir :

27.04.2023


Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı (26 Nisan 2023)

 

Ermenistan'ın başkenti Erivan'da "Nemesis" terör operasyonuna adanan anıtın bu yıl 25 Nisan'da açılışını şiddetle kınıyoruz.

Bu anıtın Ermenistan'ın ilgili devlet kurumlarının izni ve onayı ile hazırlanması, ayrıca iktidar partisi üyesi Erivan belediye başkan vekili ve diğer yetkililerin açılış törenine katılması, Ermenistan'ın terör politikalarını teşvik etmesi ve tarih boyunca gerçekleştirilmiş terör eylemlerinin propagandasını yapması anlamına gelmektedir.

Azerbaycan Halk Cumhuriyeti'nin ve Osmanlı İmparatorluğu’nun devlet yetkililerini hedef alan "Nemesis" terör operasyonu sırasında Osmanlı devletinin ileri gelenleriyle birlikte, 1920-1922 yılları arasında Azerbaycan'ın eski Başbakanı Fetali Han Hoyski, Azerbaycan Parlamentosu eski Başkan Yardımcısı Hasan Bey Ağayev, Azerbaycan eski İçişleri Bakanı Behbud Han Cevanşir ve Azerbaycan eski Başbakanı Nesib Bey Yusufbeyli katledilmiştir.

Ermenistan'da devlet politikası düzeyinde teşvik edilen terör, ayrıca ASALA'nın ve diğer Ermeni terör örgütlerinin 1970-1980 yıllarında dünyanın 22 ülkesinde 235'ten fazla terör eylemi gerçekleştirmiş olduğu ve 24 Türk diplomatını katlettiği herkes tarafından iyi bilinmektedir. 1980'lerin sonundan bu yana Ermenistan metro ve otobüslerin bombalanması da dahil olmak üzere Azerbaycan'a karşı yaklaşık 30 büyük çaplı terör eylemi gerçekleştirmiştir. Söz konusu terör eylemlerinde sivil halk da teröristler tarafından hedef alınmıştır.

ASALA ve alt kolları olan "Arabo" ve "Aramo" terör örgütlerinin Azerbaycanlılara yönelik Hocalı soykırımında önemli bir rol oynamış olduğu bilinmektedir. Türk diplomat Kemal Arıkan'ın katili ve ASALA üyesi Ermeni terörist Hampig Sassounian'ın kahramanlaştırılması, devlet politikasının önemli bir parçası olarak Ermenistan'da Nazizm'in teşvik edilmesi, SS generali Garegin Nejdeh ve "Dro" lakaplı Drastamat Kanayan'nın propagandasının yapılması ve onların "milli kahramanlar" olarak yüceltilip adlarının devam ettirilmesi ve "Nejdehizm"in desteklenmesi Ermeni rejiminin gerçek yüzünü açıkça göstermektedir.

Ermenistan’da tarih boyunca teröre devlet düzeyinde destek verilmiş olması ve radikal Ermeni gruplarının söz konusu desteği kullanmış olmaları uluslararası toplum tarafından şiddetle kınanmalı ve Ermenistan bölgede barış ve huzurun sağlanması adına politikasına son vermelidir.

Ermeni terörizminin, aşırılıkçılığının, saldırgan ayrılıkçılığının ve ırk ayrımcılığının tüm biçimleri ve tezahürlerine karşı hiçbir çifte standart olmaksızın kararlı bir şekilde mücadele edilmelidir.

Ermenistan'ın bu tür adımları, bu ülkenin Azerbaycan ve Türkiye ile devam eden normalleşme müzakerelerine ilişkin öne sürdüğü "samimiyet" ve "iyi niyet" hakkında ciddi soru işaretleri yaratmaktadır.

Unutulmamalıdır ki barış ve uzlaşmanın yolu suçları ve hataları yüceltmekten değil onları kabul etmekten geçer.

https://mfa.gov.az/az/news/no22423

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten