KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ’NDE “YOL AYRIMININ 100. YILINDA TÜRK-ERMENİ İLİŞKİLERİ” BAŞLIKLI BİR SEMPOZYUM DÜZENLENDİ
Paylaş :
PDF İndir :

24.05.2017


27 Nisan 2017’de Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde “Yol Ayrımının 100. Yılında Türk-Ermeni İlişkileri” başlıklı bir sempozyum düzenlemiştir. Sempozyumda, Türk-Ermeni uyuşmazlığının tarihi ve güncel boyutunun uzmanı akademisyenler ile birlikte AVİM Analisti Mehmet Oğuzhan Tulun ve AVİM Misafir Araştırmacısı Maxime Gauin sunumlar gerçekleştirmiştir. AVİM Onursal Başkanı Ömer Engin Lütem adına gerçekleştirdiği “Ermenilerin Türkiye’den Talepleri” başlıklı sunumda, Tulun; Osmanlı Devleti döneminde Ermenilerin toplumda edindiği önemli konumu, 19’uncu yüzyılda Ermenilerin Devletle bozulmaya başlayan ilişkilerini, 1915 olaylarına giden süreci ve bu olayların genel hatlarını ve günümüzde 1915 olaylarıyla ilgili Ermenilerin ileri sürdüğü iddiaları ve Türkiye’ye yönelik taleplerini ele almıştır. “Tarihi Bağlamında Maraş’ın Fransız ve Ermeni Kuvvetler Tarafından İşgali (1919-1920)” başlıklı sunumunda Maxime Gauin; Maraş ve çevresindeki Fransız işgalinin ne çerçevede ilerlediğini, bu işgal sırasında Maraş’ta hangi vakaların ortaya çıktığını, Fransa’nın işgal çerçevesinde Ermeni gönüllü birlikleriyle olan ilişkilerini ve Ermeni gönüllü birliklerinin taşkınlıkları ve Müslüman halka karşı uygulamaya başladığı zulümlere karşı ne gibi önlemler almaya başladığını anlatmıştır.

Sempozyumun tamamlanmasının ardından 28 Nisan günü, sempozyuma katılım gerçekleştiren akademisyenler ve AVİM personeli ile beraber Kahramanmaraş’ın Süleymanlı (Zeytun) bölgesine bir gezi düzenlenmiştir. Bu gezi çerçevesinde Zeytun'da 1895 ve 1915 Ermeni isyanları sırasında şehit olan Osmanlı askerleri için yapılmış şehitliğe bir ziyaret gerçekleştirilmiştir. Şehitliğin fotoğraflarını aşağıda sizlerle paylaşıyoruz: 

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten