TÜRK DÜNYASI PARLAMENTERLER DERNEĞİ TARAFINDAN TÜRK DÜNYASI VE TÜRK DIŞ POLİTİKASI ÇALIŞTAYI YAPILMIŞTIR
Paylaş :
PDF İndir :

15.05.2017


13 Mayıs 2017’de Türk Dünyası Parlamenterler Derneği’nin düzenlediği Türk Dünyası ve Türk Dış Politikası Çalıştayı, The Green Park Hotel’de düzenlenmiştir.

Çok sayıda akademisyen, araştırmacı, bürokrat ve siyasetçinin katıldığı Çalıştay’da Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hüseyin Yayman, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz da katılarak birer konuşma yapmıştır.

Çalıştay’ın açılış konuşmalarında Türk Cumhuriyetlerinin dil birliği konusunda uzlaşmaları gerektiği vurgulanmıştır. Ortak tarih kitabı oluşturulması gerektiği de belirtilen başka bir noktadır. Türk dünyası birliğinin siyaset üstü bir yapıya sahip olması gerektiği vurgulanan açılış konuşmalarından sonra katılımcılar, Ekonomi ve Siyasi Komisyon ve Sosyal ve Kültürel Komisyon olmak üzere iki ayrı mecrada görüşlerini ve önerilerini görüşmek üzere yuvarlak masa etrafında bir araya gelmiştir. Çalıştay’a AVİM Analistleri Hazel Çağan Elbir ve Özge Nur Öğütcü de katılmıştır.

Türk Dünyası ve Türk Dış Politikası Çalıştayı kapsamında kurulan komisyonların çalışmalarına sunulan bildiri ve konuşmalar derlenecek, basılı eser ve elektronik olarak da yayınlanacaktır.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten