TÜRKİYE-GÜNEYDOĞU ASYA ULUSLAR BİRLİĞİ (ASEAN) ARASINDA SEKTÖREL DİYALOG ORTAKLIĞI (SDO) TOPLANTISI
Paylaş :
PDF İndir :

04.10.2017


Dışişleri Bakanlığı nezdinde, 3 Ekim 2017 tarihinde Ankara’da “At the 50th anniversary of ASEAN Potentials of Turkey’s Sectoral Dialogue Partnership of ASEAN” başlıklı uluslararası bir konferans düzenlenmiştir.

Anılan faaliyetin ev sahipliğini yapmak üzere, Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) Başkan Vekili Doç. Dr. Mesut Özcan ile Doğu Avrupa, Asya ve Kültürel İşlerden sorumlu Müsteşar Yardımcısı  Büyükelçi Ümit Yardım konferansta hazır bulunmuşlardır. İlgili konferansta, Singapur’un Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Selverajah A, Eski Büyükelçi ve ASEAN Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Wilfrido Villacorta, TOBB Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bahadır Pehlivantürk, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Kadir Temiz ve Asya Ekonomisti Eski Diplomat Takashi Kawabata birer sunumda bulunmuşlardır.

Konferansta, Güneydoğu Asya bölgesinde siyasi ve ekonomik anlamda önemli bir kurum olan ASEAN ile Türkiye arasında 2010 yılında imzalanan ‘ASEAN Dostluk ve İşbirliği Anlaşması’na (TAC)’ ilaven 5 Ağustos 2017 tarihinde, Dışişleri Bakanlığı tarafından duyurulan ‘ASEAN ile Türkiye arasındaki Sektörel Diyalog Ortaklığı’ kararı hem bir kurum olan ASEAN hem de üye ülkelerle işbirliği bağlarının güçlenmesi noktasında oldukça önem teşkil ettiğinin altı çizilmiş ayrıca Türkiye-ASEAN siyasi ve ekonomik ilişkileri üzerinde durulmuştur.  

Fotoğraflar: SAM MFA

Duyuruyu Hazırlayan: Merve ÇALDIRAN, AVİM Uygulamalı Eğitim Programı katılımcısı & TOBB Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü öğrencisi

Toplantı hakkında ayrıntılı bilgi için: http://sam.gov.tr/tr/uluslararasi-konferans-turkiye-asean-sekorel-diyalog-ortakliginin-potansiyeli/

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten