20 HAZİRAN DÜNYA MÜLTECİLER GÜNÜ
Yorum No : 2018 / 52
22.06.2018
2 dk okuma

Tüm dünyada 20 Haziran “Dünya Mülteciler Günü” olarak anılmaktadır. 

Dünya üzerinde mültecilerin bugüne kadar yaşadığı sorunlara rağmen hala her gün on binlerce insan evlerinden, anayurtlarından göç etmek zorunda kalmıştır. 

Türkiye, mülteciler konusunda dünyada en fazla kapılarını açmış, en fazla hassasiyet göstermiş ülke olarak bilinmektedir. Bu durumun özellikle mülteciler gününde saygıyla anılması gerekmektedir. Mülteci gerçeğine Türkiye’nin tek başına çözüm bulması mümkün değildir. Dolayısıyla bu gerçekle baş edilebilmesi için uluslararası işbirliğine ihtiyaç duyulmaktadır. İşbirliği ile mültecilerin barınma ve yaşama koşullarının insana yaraşır bir şekilde geliştirilmesi için uluslararası işbirliğinin önemli bir rolü bulunmaktadır. 

Türkiye, çoğunluğu Suriyeli 4 milyon mülteciye kapılarını açmıştır. Bu durum uluslararası kamuoyunun da ilgisini çekmektedir. 

Dışişleri Bakanlığının açıklamasında da farklı coğrafyalarda yaşanan güvenlik ve istikrar sorunlarına değinilmiştir. Ne yazık ki günümüzde aynı yaklaşımı, özveriyi ve duyarlılığı pek çok Avrupa ülkesi ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) göstermemektedir.

Pek çok Avrupa ülkesi Suriye’deki iç savaşın başlangıcından beri Suriyeli göçmenlere yönelik sert tavırlarını göstermekten çekinmemiştir. Her ne kadar Avrupa Birliği (AB) sığınmacılara, göçmenlere ve yabancılara yönelik olumsuz tutumu eleştirse de, yabancı düşmanlığını güçlü bir şekilde kınadığını ve benzer tutumların AB değerleri ile bağdaşmadığını ifade etse de, somut bir ilerleme kaydedildiği gözlemlenmemiştir.  

ABD Başkanı Donald Trump, başkan seçilmeden önce bile göçmenlerle ilgili sert tavrı ile şimşekleri üzerine çekmiştir. Meksika sınırına duvar örülmesi “projesi” tepki çekmesine rağmen faaliyete geçmiştir. Sınıra duvar çekilmesi tepkileri henüz sona ermemişken Başkan Trump’ın yeni açıklamaları bu tepkilerin şiddetini artırmaktadır. Trump son günlerde “sıfır tolerans” politikası ile gündeme gelmektedir. Göçmenlere yönelik “sıfır tolerans” politikası sorununu “aileleri sınır dışı etmek”te bulan Trump tartışmalı yasayı geçireceklerinin de sinyallerini vermiştir. 

Mültecilerin yaşamlarını sürdürebilecekleri bir ortamın oluşturulmadığı, hukuksuzluğun galip geldiği bir dünyada, 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü yaşanırken Türkiye üzerine düşen görevi fazlasıyla yerine getirmektedir. Sınırlı imkanlarına rağmen, bu konudaki hümanist tutumundan dolayı Türkiye küresel övgü ve saygıyı hakketmektedir.

 


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten