“OSMANLI SUBAYI” DİJİTAL UYDU TELEVİZYONLARINDA
Yorum No : 2018 / 37
25.04.2018
3 dk okuma

2017 yılında vizyona giren Hollywood yapımı Osmanlı Subayı (İng. Ottoman Lieutenant) filmi hakkında bir ön tanıtma yaptığımız hatırlanacaktır. Geniş bir izleyici kitlesine ulaşabilen Osmanlı Subayı filmi bu kez artık 2019 yılının Mart ayına kadar ilgili dijital uydu televizyonları üzerinden de izlenebilmektedir. 

Film henüz vizyona girmeden AVİM filme ilişkin çıkan haberleri ve görüşleri değerlendiren çalışmalar yapmıştı. Vizyona girmeden çok önce hakkında fazla sayıda varsayım bulunan filmle ilgili bazı önemli noktalara dikkat çekmek gerekmektedir. Adı geçen film bir propaganda filmi değildir. Propaganda içeren hiçbir öge bulunmamasına rağmen filmin bu amaçla çekildiğini söyleyerek etkisi azaltılmaya çalışılmıştır. Dolayısıyla, film daha vizyona girmeden üzerinde çok fazla tartışılmıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) vizyona gireceği dönem ABD’de bulunan Amerika Ermeni Ulusal Komitesi tehdit mesajları içeren mektuplar göndermiştir.[1]Filmin yapımcılarına ve oyuncularına yönelik hakaretler, filmin Amerika yapımcısı Stephen Joel Brown’a gönderilen gamalı haç, sözde soykırım taraftarı ırkçı Ermenilerin dostluk ve diyalogdan yoksun davranış sergilediklerini göstermektedir.[2]

Osmanlı Subayı filmi dengeli, tarihi gerçeklere uygun biçimde, karşılıklı çatışmalar tezi temelinde işlenmiş bir filmdir. Filmde, tarihte karşılıklı çatışmalar olduğuna dair belgelerin göz önünde bulundurulduğu da gözlemlenmektedir. Bunun yanısıra tarihte bilinen bir başka nokta olan Anadolu’daki Ermeni çetelerinin Ruslarla işbirliği yaptığı görüşü de filmde yer almaktadır. 

Osmanlı Subayı filmi karşısına çıkarılan, ırkçı, nefretçi Ermeni söylemini yansıtan “The Promise” filminden de kısaca bahsetmemiz gerekmektedir. 21 Nisan 2017’de vizyona giren “The Promise” filminin yayınlanmasının yıldönümüne ilişkin bazı makaleler de yer almaktadır. Ermeniler kendilerinden menkul iddialarının 24 Nisan’da ABD Başkanı Donald Trump tarafından ifade edilmesi gerektiğini dile getirmektedir. Özellikle 24 Nisan 2018 tarihinden önce bu konuya ilişkin çok fazla sayıda makale yazılmıştır. Bunlardan biri de “Trump Could Tell The Truth About Armenian Genocide”[3]başlıklı bir makaledir.[4]Bu makaleler, gişede başarı elde edememiş bir filmi gereğinden fazla abartmanın ötesinde sözde soykırım iddialarının canlı tutulmaya çalışılması ve ABD Başkanı Donald Trump’a baskı yapılması amacı ile yazılmaktadır. Başarısız bir film hakkında yazılan yazılar ve Başkan Trump’ın 1915 olaylarını “Meds Yeghern”in ötesine geçerek tanımasını amaç edinen makaleler başarılı bir sonuç vermemiştir. 

Osmanlı Subayı filmi bu bağlamda Türkiye Cumhuriyeti’nin arşivlerinde yer alan belgeleri propaganda unsurları olarak kullanılmadan işlenmiş bir çalışmadır. Türkiye’nin mesnetsiz Ermeni iddialarına görsel olarak cevap oluşturan önemli bir filmdir. Bu konuya ilgi duyanların Osmanlı Subayı filmini izlemesini öneririz. Filmin tarafsızlığı izleyiciye tarihte neler yaşandığına dair fikir verebilir. Film, Türkiye’nin Ermeni iddialarına karşı yürüttüğü çalışmalara önemli bir katkı sağlayabilecek bir yapıttır. Dijital uydu televizyon yayınları 19 Mart 2019 tarihine kadar filmi izleyebilme olanağı sunmaktadır. 

 

 

[1]“Osmanlı Subayı Ermeni Lobisini Kızdırdı”, avim.org.tr, 14 Mart 2017, http://avim.org.tr/tr/Bulten/OSMANLI-SUBAYI-ERMENI-LOBISINI-KIZDIRDI.

[2]“‘Ottoman Lieutenant’ Filminin ANCA’da Yarattığı Rahatsızlık”, avim.org.trhttp://avim.org.tr/tr/Yorum/THE-OTTOMAN-LIEUTENANT-FILMININ-ANCA-DA-YARATTIGI-RAHATSIZLIK.

[3]Tr. Trump Ermeni Soykırımı Hakkındaki Gerçeği Anlatabilir

[4]“How Trump Could Tell The Truth About Armenian Genocide”, cnn.com, https://edition.cnn.com/2018/04/23/opinions/trump-could-tell-truth-about-armenian-genocide-chemali/index.html


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten