ERMENİ TERÖRÜ YENİDEN YÜZÜNÜ GÖSTERMEYE BAŞLADI - 2
Analiz No : 2021 / 6
22.02.2021
4 dk okuma

Şubat ayı başında ASALA’nın son yayınladığı bildiriye ve ASALA temsilcisi Aram Haykazyan’ın ASALA’nın kuruluşu töreninde verdiği röportaja yer vermiştik[1]. ASALA’nın yaptığı diğer açıklamalardan önce bir paylaşım da dikkat çekmektedir. Bu paylaşım, ASALA'nın siyasi kanadı olan Ermeni Halk Hareketi Temsilcisi Vazgen Petrosyan'ın Nikol Paşinyan'a, Arayik Harutyunyan, David Tonoyan ve Onik Gasparyan'a yazdığı açık mektubudur. Bu açık mektup da diğer yazılı açıklama ve röportaj gibi yalnız Ermenice yazılmıştır[2]

Mektupta, 2020 Karabağ Savaşı’nda Ermenistan’ın yaşadığı hezimet ağır bir dille eleştirilmiştir. Mektubun dili son derece pervasızdır. Ermeni siyasetçi ve askerlere yönelik açık bir şekilde tehdit içermektedir. Mektupta yer yer savaş taktiklerinin verildiği görülmektedir. 

Bir ASALA teröristi olarak Petrosyan, Karabağ’da kurulmaya çalışılan sözde devletin adeta sözcülüğünü üstlenmiştir. Mektupta hedefinde sözde devletin sözde devlet başkanı olan Arayik Harutyunyan’ı da ağır bir dille eleştirmiştir.

Adıgeçenin yazılı saldırısından, 2018-2020 yılları arasında Ermenistan Savunma Bakanlığı yapmış olan David Tonoyan da nasibini almıştır. 

8 Haziran 2020 tarihinden bu yana Ermenistan Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı olarak görev yapan Onik Gasparyan ise mektubun hedefindeki bir diğer isimdir.

Adıgeçen mektubunda adeta, sert eleştiriler yönelttiği askerlerden “daha asker” ve sözde devletin liderinden “daha lider” olduğunu sekiz maddede sıralamıştır. 

Mektupta ülke liderleri olarak, Ermenistan Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı karşı istihbaratından aylar önce bilgi aldıklarını halde hiçbir girişimde bulunmadıklarını söylemiştir. Azerbaycanlıların, Ağustos ayından bu yana sınıra yaklaşık 100.000 asker ve birkaç bin askeri teçhizat göndererek büyük ölçekli ve uzun süreli bir savaşa hazırlandıklarını belirtmiştir. Çok sayıda paralı askerin farklı yerlerden, ön cepheye nakledilmekte olduğunun kendilerine bildirildiğini de yazmıştır. Mektubun ilk maddesinde adeta bir komutan gibi Ermeni yetkilileri başarısızlıklarından dolayı ağır bir dille eleştirmektedir. 

Yaklaşan savaşı bildikleri, Azerbaycanlıların askeri tatbikat yaptıklarını gördükleri ve hangi silahları kullanacaklarını bildikleri halde neden zamanında harekete geçmediklerini sorgulamaktadır. 

Azerbaycan’ın, Ermenistan’a ait Tor-M2KM füze savunma sistemini 9 Kasım’da imha etmeden önce keşif uçuşları gerçekleştirdiğini bildikleri halde neden önlem almadıklarını da eleştirmektedir. Burada teknik olarak altı çizilmesi gereken bazı noktaları belirtmekte yarar vardır. Bahsi geçen taşınabilir sistemin gece-gündüz her türlü hava koşulunda askeri operasyon gerçekleştirme imkânı sağladığı bilinmektedir[3]. Ayrıca, sistem, 2019 yılında Ermenistan’a Rusya tarafından sevk edilmiştir[4].

Mektupta stratejik ortaklarla ilişkilerin neden bozulduğu da David Tonoyan ve Onik Gasparyan’a sorulmuştur. Petrosyan, tek özgür ve güvenilir çıkış yolunun İran olduğunu söylemiştir. Neden savaşın başlamasından birkaç gün önce Amerika Birleşik Devletleri'ne haraç ödeyerek İsrail'de bir büyükelçilik açıldığına ise anlam veremediğine mektupta yer vermektedir.

Arayik Harutyunyan’a da uzun yıllardır Karabağ’daki sözde devletin başkanlığını yaptığı halde neden savunmasına yatırım yapmadığını sormuştur. 

Hezimetin verdiği öfkeyle yazılmış bu mektupta, ASALA militanı Vazgen Petrosyan, Ermeni siyaset insanlarını, askerleri ve Karabağ’daki işgal devletinin sözde başkanını bir mahkeme salonunda gibi yargıladığı görülmektedir. ASALA’nın nasıl bir cesaretle böyle bir mektubu kaleme alabildiğini zamanında ASALA’ya gösterilmiş müsamaha ile açıklanabilir. Bu mektuptan sonra sadece Türkiye ve küresel güvenlik değil, Ermenistan güvenliğinin de tehdit altında olduğu anlaşılmalıdır. 

 

*Fotoğraf: https://lurer.com/?p=401916&l=am

 


[1] Hazel Çağan Elbir, “Ermeni Terörü Yeniden Yüzünü Göstermeye Başladı”, AVİM.org.tr, 1 Şubat 2021, https://avim.org.tr/tr/Analiz/ERMENI-TERORU-YENIDEN-YUZUNU-GOSTERMEYE-BASLADI

[2] “ԱՍԱԼԱ-ի Վազգենի բաց նամակը Նիկոլ Փաշինյանին, Արայիկ Հարութունյանին, Դավիթ Տոնոյանին և ՕնիկԳասպարյանին”, Lurer.com, 10 Ocak 2021, https://lurer.com/?p=401916&l=am

[3] Ahmet Bayar, “TOR-M2KM Hava Savunma Füze Sistemi”, defenceturk.net, 17 Şubat 2021, https://www.defenceturk.net/tor-m2km-hava-savunma-fuze-sistemi

[4] “Rusya, Ermenistan’a Tor-M2KM Hava Savunma Füze Sistemi Sevk Etti”, TRT Haber, 17 Şubat 2021, https://www.trthaber.com/haber/dunya/rusya-ermenistana-tor-m2km-hava-savunma-fuze-sistemi-sevk-etti-448353.html


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten