"ERMENİ SORUNUNU ANLAMAK" BAŞLIKLI KONFERANS
Paylaş :
PDF İndir :

10.05.2024


2024 yılı Ömer Engin Lütem Konferanslarının beşincisi Uluç Gürkan’ın konuşmacı olacağı “Ermeni Sorununu Anlamak” başlıklı konferans 16 Mayıs 2024 Perşembe günü gerçekleşecektir.

Birinci Dünya Savaşı'nın ardından İngilizler, yüzü aşkın Osmanlı yetkilisini “Ermenileri toplu olarak katlettikleri” iddiasıyla tutuklamış ve Malta adasında adli soruşturmaya almıştır. İngiliz Hükümeti’nin, Malta’daki tutuklu Türklerin cezalandırılması için her türlü çabayı göstermesine karşın, Kraliyet Başsavcılığı soruşturmayı “takipsizlikle” sonuçlandırmıştır. Savcı: “Bir İngiliz hukuk mahkemesince kabul edilebilir katliam kanıtı bulunamadığı” gerekçesiyle “kovuşturmaya yer olmadığına” hükmetmiştir. Bu durum, Ermeni soykırımı iddialarını bütün boyutlarıyla boşa çıkaran hukuki ve tarihi sonuçlar doğurmuştur, ancak genellikle unutulmuş bir gerçektir.

Uluç Gürkan'ın, soykırım iddialarını tarihi ve hukuki gerçekler ışığında çürüten “Ermeni Sorununu Anlamak” başlıklı kitabı “Understanding the Armenian Question – Malta Tribunal (1919)” başlığıyla Almanya’da Manzara Verlag tarafından İngilizce olarak yayınlanmıştır. Bu kitap, “Ermeni soykırımı” tartışmasını tarihsel ve hukuki gerçeklere dayandırarak önyargılardan arındırmayı ve böylece kısır bir “nefret kavgasına” dönüşmesini engellemeyi amaçlamaktadır.

Konferansımızda Uluç Gürkan, kitabını tanıtacak ve Malta Yargılamalarını değerlendirecektir. Bu değerlendirme, tarihsel ve hukuki gerçeklerin ışığında Ermeni sorununu anlamak için önemli olacaktır.

16 Mayıs 2024 Perşembe günü 14:00-15:30 saatleri arasında AVİM Toplantı Salonu’nda düzenlenecek konferansımıza katılımınızdan memnuniyet duyacağız. 

Toplantı dili Türkçedir.

 

Yer: AVİM Toplantı Salonu

Adres: Süleyman Nazif Sok. No:12/B D.5  Çankaya / ANKARA

Tarih: 16 Mayıs 2024, Perşembe

Saat: 14:00 – 15:30

 

Kayıt için:

LCV: Hülya Önalp

Telefon: 0 312 438 50 23-24

Faks: 0 312 438 50 26

E-posta: honalp@avim.org.tr

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten