HİSTORİA 1923 DERGİSİNİN İKİNCİ SAYISI ÇIKTI
Paylaş :
PDF İndir :

02.01.2017


Altı ayda bir yayınlanan, kültür ve tarih konularında akademik makaleler, röportajlar ve köşe yazılarına yer veren Historia 1923 dergisinin ikinci sayısı çıkmıştır.

İkinci sayı için “Ermeni Sorunu – Tarihi Parlamentolar Mı Yazacak?” özel dosya konusu belirlenmiştir. Bu özel dosya çerçevesinde, derginin ikinci sayısına 1915 olayları ve bağlantılı tartışmalar konusunda çalışmalarıyla tanınan yazarlar da (Türkkaya Ataöv, Pulat Tacar, Doğru Perinçek, Mehmet Cengiz, Sina Akşin, Uluç Gürkan) katkıda bulunmuştur.

İkinci sayıda AVİM Onursal Başkanı E. Büyükelçi Ömer Engin Lütem ve AVİM Başkanı E. Büyükelçi Alev Kılıç'ın da birer makalesi yeralmaktadır.

Ömer Engin Lütem, “1918’en Günümüze Türkiye-Ermenistan İlişkileri” başlıklı makalesinde, Osmanlı İmparatorluğunun ve Ankara Hükümetinin Birinci Ermenistan Cumhuriyeti, Türkiye’nin Sovyet Ermenistan’ı ve sonrasında da Sovyetler Birliğinin dağılması sonucu bağımsızlığını kazanan Ermenistan ile olan ilişkilerini incelemiştir.

Alev Kılıç, “Türk-Ermeni Uzlaşmazlığının Çözümü Önündeki Engeller” başlıklı makalesinde, 1915’te gerçekleşen Ermeni sevk ve iskanı sonrasında, Ermenilerin yaşadıkları zorlukların ve acıların hikayesinin zaman içerisinde çarpık ve mitolojik bir nitelik kazanarak soykırım söylemine dönüştüğünü belirtmekte ve bu söylemin siyasi, tarihi, hukuki ve dini boyutlarını incelemektedir. 

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten