HOLODOMOR: UKRAYNA'YA DAYATILAN AÇLIK
Paylaş :
PDF İndir :

27.11.2018


24 Kasım 2018’de Ukrayna, Holodomor’un (açlık ile öldürme) 85. yıldönümünü anmıştır.

Ukrayna ulusunun kollektivizasyon ve komünist rejime karşı direnişini kırmak hedefindeki totaliter Stalin hükümeti yönetimi altında, 1932-1933 yıllarında milyonlarca Ukraynalı hayatını kaybetmiştir.

On yıllar boyunca, Holodomor konusu bir tabu haline getirilmiş ve bu trajediyi gizlemek için pek çok mit üretilmiştir.

Ne var ki, 1930’lı yıllarda Batılı politikacılar, diplomatlar ve gazeteciler Holodomor konusunda dünyayı haberdar etmiş, 1950’li yıllarda yayınlanmaya başlanan görgü tanıklarına ait hatıratlar sayesinde bu trajedi bilinirlik kazanarak akademik çalışmaların konusu haline gelmiştir. Dünyada pek çok bilim insanı ve araştırmacı Ukrayna’da yaşanan açlığın boyutlarını ortaya çıkartmak için çalışmalar yapmışlardır.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla birlikte ulaşılabilir hale gelen arşiv belgeleri, açlığın niteliğinin ve Sovyet hükümeti tarafından Ukrayna halkına karşı gerçekleştirilen vahşetin boyutlarının anlaşılmasına yardımcı olmuştur.

Günümüzde, Ukrayna’da 1932-1933 yıllarında yaşanan Holodomor tarihi bir gerçek olarak tüm dünya tarafından tanınmaktadır. Bu tanınma, Holodomor’un tarihi, sosyolojik, siyasi ve hukuki yönlerinin araştırılmasının da önünü açmıştır.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği ve Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) tarafından Milli Kütüphane’de 4 Aralık 2018 günü 14:00-17:00 saatlerinde ortaklaşa düzenlenen “Holodomor: Ukrayna’ya Dayatılan Açlık (1932-1933)” başlıklı panelde, Türk ve Ukraynalı panelistler Holodomor’un tarihi, sosyolojik, siyasi ve hukuki yönlerini irdeleyeceklerdir.

Panelde, eşzamanlı Türkçe ve İngilizce çeviri yapılacaktır. 

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten