KİTAP TANITIMI: TÜRKLERE GÜVENDİLER – TARİH BOYUNCA TÜRK TOPRAKLARINA SIĞINANLAR, E. BÜYÜKELÇİ ENDER ARAT
Paylaş :
PDF İndir :

06.02.2017


Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM),  3 Şubat 2017’de, E. Büyükelçi Ender Arat’ın “Türklere Güvendiler – Tarih Boyunca Türk Topraklarına Sığınanlar” başlıklı kitabının tanıtımının yapıldığı bir toplantı düzenlemiştir.

Buenos Aires, Bonn, Budapeşte, Madrid, Brüksel'de AB Daimi Temsilciliği’nde görev yapan, Cumhurbaşkanı Özel Kalem Müdürlüğü, Başbakanlık Dışişleri Başdanışmanlığı ve Dışişleri Bakanlığı Ekonomi ve Kültür İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcılığı gibi görevlerde bulunan E. Büyükelçi Ender Arat, Tarihçi Kitabevi tarafından 2016’da yayınlanan “Türklere Güvendiler – Tarih Boyunca Türk Topraklarına Sığınanlar” adlı eserinde, asırlar boyu bulundukları topraklardaki baskı ve işkenceden kaçarak Türk topraklarına sığınan etnik, dini ve millet unsurları bakımından farklılık gösteren toplulukları anlatmaktadır.

E. Büyükelçi Arat, kitabının tanıtımı sırasında Türkiye’ye sığınan, yardım talebinde bulunan halkların gözünde Türkiye’nin önemli bir yere sahip olduğunu da vurgulamıştır. E. Büyükelçi Ender Arat’ın eseri, Avrupa’da yabancı düşmanlığı, Müslüman karşıtlığı, göçmen karşıtlığı ve aşırı milliyetçilik gibi yaklaşımların öne çıktığı bugünlerde okunması gereken önemli bir çalışmadır.

“Türklere Güvendiler – Tarih Boyunca Türk Topraklarına Sığınanlar” başlıklı kitabın tanıtımı soru-cevap kısmı ile sona ermiştir.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten