“TÜRKİYE VE MOĞOLİSTAN PERSPEKTİFİNDEN AVRASYA” BAŞLIKLI PANEL 5 ARALIK’TA ANKARA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Paylaş :
PDF İndir :

06.12.2018


5 Aralık 2018 günü Moğolistan’ın Ankara Büyükelçiliği ve Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) işbirliği ile AVİM’de “Eurasia From the Perspective of Turkey and Mongolia” başlıklı bir panel düzenlenmiştir.

Konferansın açılış konuşmalarını yapan Dışişleri Bakanlığı Kafkasya ve Orta Asya Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Turan, AVİM Başkanı Alev Kılıç ve Moğolistan’ın Ankara Büyükelçisi Bold Ravdan iki ülke arasındaki ilişkilerin önemine ve ilişkilerin hız kazanması gerektiğine vurgu yapmışlardır.

Açılış konuşmalarının ardından üç konuşmacının yer aldığı panel kısmına geçilmiştir. Panelde Türk- Moğol ilişkilerinin tarihi, sosyolojik ve siyasi yönleri ele alınırken iki ülke için Avrasya kavramının ne ifade ettiği tartışılmıştır.

Orta Doğu Teknik Üniversite’sinden Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Moğolistan’ın jeopolitik öneminin ve yer altı kaynaklarının 21. Yüzyıl için önemine dikkat çekmiştir. Küreselleşen Dünya’nın Moğolistan’ı daha açık hale getirdiğini de sözlerine eklemiştir.

Moğolistan Ulusal Üniversitesinden Prof. Mashbat Otgonbayar, Moğolistan’ın Avrasya ve Orta Asya’ya bakış açısı ve 2011’den beri yürürlükte olan üçüncü komşu politikasından söz etmiş, bu komşulardan biri olan Türkiye’nin Moğolistan’da daha görünür olmasının beklendiğini vurgulamıştır.

TOBB ETÜ’den Dr. Öğretim Görevlisi Bahadır Pehlivantürk, iki ülke ilişkilerini Doğu Asya ülkeleri perspektifinden ele almış ve bunun Avrasya konsepti ile karşılıklı etkileşiminden bahsetmiştir.

Konferans soru & cevap kısmıyla tamamlanmıştır.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten