ABD MECLİSİ TASARISI 220 - GEÇMİŞİN GÜNÜMÜZE TAŞINMASI
Yorum No : 2017 / 106
28.11.2017
8 dk okuma

ABD ile Türkiye ilişkilerinde son günlerdeki durgunluktan yararlanan Ermeni lobisi, bir soykırım tanıma yasa tasarısını Temsilciler Meclisi’nden geçirme amacı ile, ABD politikacılarının Türkiye’ye olan kuşkularından yararlanmaktadır. Görünüşte soykırımı önlemeyi amaçlayan Meclis Tasarısı 220, gerek Ermeni lobisi, gerek tasarının “Ermeni soykırımı” olarak adlandırdıkları, 1915’te Osmanlı Ermenilerinin Birinci Dünya Savaşı sırasındaki tehcirini günümüzde Ortadoğu’da gerçekleşen katliamlar ile birleştirmektedir.

Tasarı “geçmiş soykırımlardan çıkarılan dersler, gelecekteki savaş suçları, insanlığa karşı suçları ve soykırımı önlemek için uygulanmalıdır” diye not etmekte, “IŞİD’in Hıristiyanlara, Yezidilere ve Irak ile Suriye’deki diğer dinsel ve etniksel azınlıklara karşı uyguladığı vahşet”in “savaş suçları, insanlığa karşı suçlar ve soykırım” teşkil ettiğinden bahsetmektedir.

Tasarı bahsi geçen sorunu 1915 olayları ile birleştirip, “ABD’nin Osmanlı İmparatorluğu’nun soykırım kampanyasını protesto ve sağ kalan Ermeni ve diğer Hıristiyanlara yardım sağlama hususunda gururlu bir sicili vardır” demektedir. Ayrıca günümüzdeki kurbanları “çağdaş soykırımlardan” korumayı amaçlayan tasarı bu vesile ile  “Ortadoğu’daki Hıristiyanlara, Yezidilere, Müslümanlara, Kürtlere ve diğer savunmasız dini ve etnik gruplara karşı savaş suçları, insanlığa karşı suçlar ve soykırımları önlemek amacıyla ABD Hükümeti’nin ve sivil toplumunun Ermeni Soykırımına, Seyfo ve Ermenilere, Asurlulara, Keldanilere, Süryanilere, Yunanlara, Pontuslulara ve diğer Hıristiyanlara karşı İncil’de öngörülen vatan topraklarında geniş soykırım kampanyasına yönelik insani tepkisinden önemli dersler çıkarılmalıdır” diye devam etmektedir.[1]

Önde gelen Ermeni lobi organizasyonu ANCA, ABD Meclis Tasarısını izah için iki sebep belirlemiştir. Öncelikle, The Promise filmi ile Architects of Denial belgeselinin “Ankara’nın 2.5 milyonun üzerinde Ermeni, Rum ve Asurlu/Keldani’ye 1915’ten 1923’e kadar uyguladığı toplu katliamı inkâr etmesinde ABD’nin suç ortaklığı yapmasına karşı çıkmaktaki” rolü önemlidir.[2] İkincisi, politikacıların Türk hükümeti görevlilerinin ABD topraklarındaki davranışlarına olan itirazlarıdır. Bu hususa örnek verecek olursak, Temsilci Jeff Dunham 19 Mayıs 2017’de bir tweet atarak “Meclis Tasarısı 220”i, Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın korumalarının “Amerikan topraklarındaki cüretkâr hareketleri” dâhil “birçok sebepten ötürü” desteklediğini belirtmiş ve “soykırımlara karşı durmalıyız” diye belirtmiştir.

Bu görüşler Temsilci Dave Trott tarafından paylaşılmıştır. Ermeni Devrimci Federasyonu’na bağlı Armenian Weekly’de yayınlanan bir serbest kürsü sayfasında Trott Erdoğan’ın korumalarının ABD topraklarındaki davranışlarından bahsetmektedir, sonra “bu taşkınca davranış bir münferit vaka değildi. Türk hükümeti’nin şiddet, acımasızlık ve tabi ki inkâr içeren zengin bir tarihi var. Osmanlı İmparatorluğu’nun Ermeni halkını yok etme kampanyasından Erdoğan’ın korumalarının Washington’da barışçıl protestocuların kafalarını tekmelemelerine kadar, Erdoğan ve onun yüksek ücretli lobicileri devamlı olarak serbest konuşma ve basın özgürlüğünü, tarihi yeniden yazma çabasıyla, bastırmışlardır,” diye yazarak amacını “ülkede ve yurtdışında her zaman Ermeni toplumunun sadık bir savunucusu olmak” şeklinde belirtmiştir.[3] Trott 22 Mart 2017’de, ABD hükümetinin 1915 olaylarını resmi olarak bir soykırım şeklinde tanıması için çağrıda bulunarak, Meclis Tasarısı 220’yi sunmuştur.[4] Los Angeles Times Trott’un Michigan’da temsil ettiği bölgenin “büyük bir Ermeni nüfusu”na sahip olduğunu önemle not etmiştir.[5]

Ermeni Lobisi ayrıca ABD ile Ermenistan tarafından hukuka aykırı şekilde işgal edilmeye devam edilen Azerbaycan toprağı Dağlık-Karabağ bölgesi arasında işbirliğini güçlendirmek için Senatör Chris Van Hollen’dan destek aramıştır. Bu yılın başlarında Senatör Van Hollen ABD fonlarının Türk güvenlik güçlerine silah satımında yardımcı olmasına karşı çıkan bir yasa değişikliğinin gerçekleşmesini sağlamıştır. Söylendiğine göre, bu yasa değişikliği ABD hükümetini önerilen silah satışını geri çekmeye teşvik etmiştir. Asbarez ayrıca Van Hollen’in Maryland Eyaleti Parlamentosu’nun 1915 olaylarını bir “Ermeni soykırımı” olarak tanımasını sağlamakta önemli bir rolü olduğunu not etmiştir.[6] Son olarak, İndiana Valisi Eric J. Holcomb 1915 olaylarını bir “Ermeni soykırımı” olarak tanıyan bir bildiri yayınlamış ve “Osmanlı Türk İmparatorluğu’nun ilk çağdaş soykırımı gerçekleştirdiğini ve adaletin hala tecelli etmemiş olduğunu”[7] kaydetmiştir.

Silah satışının yönetim tarafından geri çekilmesi ANCA direktörü Aram Hamparian tarafından memnuniyetle karşılanmıştır. Hamparian bu kararın “her iki partiye mensup politika oluşturucular, diplomatlar, kanun koyucular ve geniş dış politika toplumunda Türkiye’nin artan anti-Amerikan tutumuna açık şekilde meydan okumaya olan isteğin artışı”nı yansıttığını belirtmiştir.[8]

Ermeni lobisi filme yönelik ilgi üzerine bir ‘Film Koalisyonu’ kurmuştur. Bu topluluk ayrıca Meclis Tasarısı için destek toplamak için kullanılmaktadır.[9] George Clooney, Christian Bale, Ryan Gosling, Cher, Elton John ve Barbara Streisand gibi ünlüler bu koalisyona destek vermişlerdir. Ermeni lobisinin çabaları ayrıca Yunan lobisi tarafından desteklenmiştir. En önemlisi, Armenian Weekly “yüzlerce Hıristiyan lider ve uluslararası dini-özgürlük avukatları”nın Kongre’de 400’den fazla görüşme düzenlediğini not etmiştir. Bu görüşmeler “Kongre mensuplarının Türkiye’nin soykırım hakkında konuşulmasını engelleme girişimini reddetmeleri ve Ortadoğu’da Hıristiyanlara ve başka risk altında olan dini azınlıklara karşı yeni mezalimlerin önlenmesi için o suçtan dersler çıkarmaları” amacıyla gerçekleşmiştir. Bu geniş tabanlı kampanyanın amacı fikir yaratıcıları, sivil toplum eylemcileri ve dini şahıslardan oluşan geniş bir platformda Meclis Tasarısı için destek sağlamaktır.[10]

Birçok tarihçi tarafından bir halkın Birinci Dünya Savaşı sırasında bir ayaklanmaya karşı koyma doktrininin parçası olarak tehcir edilmesi olarak tanımlanan 1915 olaylarının Ortadoğu’da IŞİD gibi terörist örgütleri tarafından sürdürülen kasıtlı azınlık katliamları ile bilinçli şekilde birleştirilmesi, Ermeni lobisinin kendi hedeflerini ABD-Türkiye ilişkilerindeki durgunluktan çıkar sağlama peşinde koşarak güvenceye almak için başvurduğu bir hileyi biraz aşmaktadır. Meclis Tasarısı 220 gibi eylemler, sembolik bir zaferden azıcık daha fazlası için, ABD ve Türkiye ilişkilerine iyileştirilemez bir biçimde hasar verme potansiyeline sahiptirler.

 


[1] "H.Res.220 - Expressing the sense of the House of Representatives regarding past genocides, and for other purposes," Congress.gov, Erişim tarihi: 21 Kasım 2017, https://www.congress.gov/bill/115th-congress/house-resolution/220/text.

[2] "Genocide Prevention Measure H.Res.220 Now Backed by More Than 100 U.S. Representatives," Armenian Weekly, 7 Ekim 2017, https://armenianweekly.com/2017/10/06/genocide-prevention-measure-h-res-220-now-backed-100-u-s-representatives.

[3] Dave Trott, "It’s About Time the U.S. Tells Erdogan That Turkey Is Not Above the Law," Armenian Weekly, 15 Temmuz 2017, https://armenianweekly.com/2017/07/15/op-ed-its-about-time-the-u-s-tells-erdogan-that-turkey-is-not-above-the-law.

[4] "Trott introduces bipartisan resolution to recognize Armenian genocide," House.gov, 22 Mart 2017, https://trott.house.gov/media-center/press-releases/trott-introduces-bipartisan-resolution-recognize-armenian-genocide.

[5] "Rep. Schiff asks Congress to recognize Armenian Genocide," Los Angeles Times, 24 Mart 2017, http://www.latimes.com/socal/burbank-leader/news/tn-blr-me-schiff-20170324-story.html

[6] "ANCA Working with Senate Appropriator Chris Van Hollen to Strengthen U.S.-Artsakh Ties," Asbarez, 17 Kasım 2017, http://asbarez.com/168763/anca-working-with-senate-appropriator-chris-van-hollen-to-strengthen-u-s-artsakh-ties.

[7] "Indiana Becomes 48th State to Recognize the Armenian Genocide," Armenian Weekly, 6 Kasım 2017, https://armenianweekly.com/2017/11/06/indiana-becomes-48th-state-recognize-armenian-genocide.

[8] "White House Officially Withdraws Proposed Arms Sale to Turkish President Erdogan’s Security Detail," Armenian Weekly, 19 Eylül 2017, https://armenianweekly.com/2017/09/19/white-house-officially-withdraws-proposed-arms-sale-to-turkish-president-erdogans-security-detail.

[9] "I Will Not Tolerate Denial… Will you?" Armenian Weekly, 30 Mart 2017, https://armenianweekly.com/2017/03/30/hamparian-i-will-not-tolerate-denial-will-you/

[10] "ANCA-Sponsored Conference on Christians in the Middle East Prioritizes Justice for the Armenian Genocide," Armenian Weekly, 2 Kasım 2017, https://armenianweekly.com/2017/11/02/anca-sponsored-conference-christians-middle-east-prioritizes-justice-armenian-genocide.


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten