AVİM VE AÜSBF ULUSLARARASI SİYASİ VE EKONOMİK İLİŞKİLER ARAŞTIRMA MERKEZİ, “KARADAĞ VE BALKANLAR” TOPLANTISI
Yorum No : 2015 / 33
16.03.2015
2 dk okuma

AVİM VE AÜSBF ULUSLARARASI SİYASİ VE EKONOMİK İLİŞKİLER ARAŞTIRMA MERKEZİ, “KARADAĞ VE BALKANLAR” TOPLANTISI

Avrasya İncelemeleri Merkezi ve  Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası Siyasi ve Ekonomik İlişkiler Araştırma Merkezi, 17 Mart 2015’te “Karadağ ve Balkanlar” başlıklı bir toplantı düzenlemiştir.

Karadağ Cumhuriyeti Dışişleri eski Bakanı (E) Büyükelçi Miodrag Vlahovic’in onur konuğu olarak konuştuğu toplantının diğer iki katılımcısı, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Çınar Özen ve AVİM Başkanı Alev Kılıç olmuştur.

AVİM Başkanı Kılıç’ın gerçekleştirdiği açılış ve takdim konuşmasının ardından Prof. Dr. Özen söz almıştır. Karadağ’ı odak noktası alarak Balkanlar hakkında genel bir giriş konuşması gerçekleştiren Sayın Özen, Karadağ’ın tarihsel önemini anlatırken bir zamanlar Çetine kentinde 36 temsilciliğin bulunduğu ve Balkanlar diplomasisinin bu merkez şehir üzerinden yürütüldüğünü dile getirmiştir. Günümüz meseleleri ele alındığında ise yükselen Slav ve Sırp milliyetçiliğini dengeleyen aktör olarak Karadağ’ı belirten Özen, tarihte de Bulgaristan ayaklanması ve Balkan savaşları dönemlerinde Karadağ’ın sahip olduğu önemi aktararak bu denge unsurunun altını çizmiştir. Ayrıca Özen’e göre,  Karadağ, Bosna ve Makedonya gibi iki önemli meselede de önemli bir aktördür ve Türkiye Karadağ ile yakın ilişkiler içinde olmalıdır. Toplantının genel hatlarını aktaran Özen’in ardından Karadağ Cumhuriyeti Dışişleri eski Bakanı (E) Büyükelçi Miodrag Vlahovic Karadağ hakkında daha ayrıntılı bilgiler vermek üzere söz almıştır.

Karadağ Cumhuriyeti Dışişleri eski Bakanı (E) Büyükelçi Miodrag Vlahovic Karadağ’da yapılan referanduma, yumuşak bir geçiş dönemi olan demokratik sürece dikkat çekerek konuşmasına başlamıştır. Bunu takiben, Sayın Vlahovic, NATO ve AB üyelik perspektifinin Karadağ için önemini belirtmiş ve konuşması sırasında bu konu üzerinde yaşanan iç ve dış tartışmalara yer vermiştir. Bu iki kuruma üyeliğin Karadağ için önemini vurgulayan Vlahovic, soru ve cevap oturumunda da iç dinamiklere de yer vererek Balkanları batı bloğu için “bitmemiş bir vazife” (unfinished business) olarak belirtmiştir. Balkanların AB ve NATO üyeliğinin kaçınılmaz ve gerekli olduğuna dikkat çekerken, gerek Karadağ içinde gerekse dışarda bulunan NATO yanlısı ve karşıtı aktörlerin durumlarını kısaca aktarmış, bölgede istikrar ve demokrasi için bu üyelik perspektifinin gerekliliğini dile getirerek konuşmasını sonlandırmıştır.

Kordiplomatiğin, akademisyenlerin ve SBF öğrencilerinin hazır bulunduğu toplantı soru ve cevap oturumunun ardından toplantı sona ermiştir.

 


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten