ÇANAKKALE 1915 ORATORYOSU
Yorum No : 2015 / 40
02.04.2015
2 dk okuma

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, 2 Nisan akşamı, Çanakkale 1915 Oratoryasını coşkulu bir atmosferde icra etmiştir. Eser 1996-1997 yıllarında, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 75.inci yıl dönümü nedeniyle, çağdaş Azerbaycan müziğinin parlak isimlerinden Vasıf Adıgüzel (Baku 1935-2006) tarafından bestelenmiştir. Oratoryanın dünyada ilk seslendirilişi 16 Ekim 1998 tarihinde, Ankara’da, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası tarafından gerçekleştirilmiştir.

Çanakkale zaferinin 100.üncü yıldönümünü hem coşku, hem de hüzünle andığımız bugünlerde, tam da bu duygularla bir Azerbaycanlı Türk tarafından bestelenen böyle anlamlı bir eserin icrasında orkestra şefliğini de, bestecinin oğlu, müzisyen ailenin üçüncü kuşak temsilcisi, Yalçın Adıgüzel’in yapması etkinliğin ayrı bir özelliğini oluşturmuştur.

2015 yılının Türkiye Cumhuriyeti ve Türkler için anılmayı ve kutlanmayı gerektiren birçok nedeni bulunmaktadır. Bunların başında, kuşkusuz Çanakkale muharebeleri ve Çanakkale zaferi gelmektedir. Bu savaş, genç bir yarbay olarak cephe komutanlığı yapan Mustafa Kemal’in ulu önder Atatürk olmasına giden yolun da önemli bir dönüm noktasını oluşturmuştur. 2015 yılının bir diğer öne çıkan güncel önemi de, Türkiye’nin dünyadaki en büyük 20 ekonomik gücün oluşturduğu küresel G-20 grubunun dönem başkanı olması, G-20 Devlet ve Hükümet başkanları zirvesine Kasım 2015’te Antalya’da ev sahipliği yapacak olmasıdır. 1923 yılında, savaşlarda perişan olmuş, genç nüfusunu ve elitini kaybetmiş, dağılan ve parçalanan Osmanlı imparatorluğunun borçlarını üstlenmiş, ekonomik olarak sıfırdan, hatta eksiden başlayan bir Cumhuriyetin bugün ulaştığı nokta her türlü övgüye layıktır. Türkiye’nin hızını kesmek, önünü tıkamak, pozitif enerjisini saptırmak üzere yapılan karalamalar ve tezvirat bu gelişmeyi engelleyemeyecek, Türkiye Cumhuriyetinin geleceği bugünden de parlak olacaktır.

Avrasya İncelemeler Merkezi (AVİM)  Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasını, Çanakkale 2015 Oratoryosunun zamanlı ve başarılı icrası için kutlar ve besteci Sayın Vasıf Adıgüzel’i saygıyla anar. 


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten