KİTAP TANITIMI: HİTLER’İN ALTINLARI – NAZİ SAVAŞ YAĞMALARININ HİKAYESİ
Yorum No : 2018 / 3
16.01.2018
2 dk okuma

Yazar: Arthur L. Smith 

Yayınevi: Destek Yayınları 

ISBN: 9944298056

Dili: Türkçe 

Sayfa Sayısı: 240

 

1989 yılında “Hitler’s Gold: The Story of the Nazi War Loot” orijinal adıyla çıkan kitap, Türkiye’de “Hitler’in Altınları: Nazi Savaş Yağmalarının Hikayesi” olarak 2007 yılında yayımlanmıştır. Kitabın önsözü 57. Hükümet Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Şükrü Sina Gürel tarafından kaleme alınmıştır.

Türk dış politikasının temel sorunları Türkiye’nin bazı konularda suçlamalara maruz kalması üzerine kurulmuştur. Bakan Gürel de kitaba yazdığı önsözde Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı sorunlardan birine dikkat çekmektedir. Yahudi soykırımı esnasında Almanların Yahudilere yönelik sistematik kitlesel yok etme çabaları sırasında Türkiye’nin de Almanlarla iş birliği içerisinde soygun gerçekleştirdiği iddia edilmiştir. Şükrü Sina Gürel önsözde Nazi soygununda pay aldığı iddia edilen ülkeler arasında Türkiye’nin de olduğu ama bunu yalanlamak için 1997 yılına kadar bir girişimde bulunulmadığını ifade etmiştir. Bu suçlamaları dikkate alan ABD Başkanı Bill Clinton’ın onayıyla 1997 yılında “Yahudi Soykırımı Kurbanlarının Varlıkları”na[1] ilişkin bir araştırma komisyonu kurulmuş, Türkiye bu komisyonda suçlanmıştır. 57. Hükümet döneminde bu konuda araştırmalar yaparak suçlamalara yanıt verilmiştir. Türkiye’nin Yahudi soykırımı sürecinde Yahudilere yardım ve destekle öne çıktığı, Yahudilerin mal ve varlıklarının soygununa hiçbir şekilde taraf olmadığı bu dönem yapılan çalışmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Nitekim ABD komisyonu bunun üzerine Türkiye’ye yönelik suçlamaları kaldırmıştır.

Söz konusu suçlama Türkiye’nin uluslararası zeminde iftiralara ve haksız suçlamalara maruz kalmasının ilk örneği değildir, ancak aksi kanıtlanabilmiş bir örneğidir. Bu örnekte de görüldüğü gibi işlenen insanlık dışı ve utanç verici bir suçla Türkiye de suçlu gösteriilmeye çalışılarak bir ortak arayışına girilmiştir. Ancak bu konuda yapılan çalışmalar ve araştırmalar sonucu söz konusu suçlamaların gerçek olmadığı ortaya çıkmış, Türkiye’nin içine düşürülmeye çalışıldığı durum bertaraf edilebilmiştir. Nihayet, ABD Komisyonu da Türkiye’nin araştırmaları dikkate alarak “Yahudi Soykırımı Kurbanlarının Varlıkları” komisyonunun daha sonra yayınlanan raporlarında Türkiye’nin adına yer vermemiştir.

 

[1]Plunder and Restitution: Findings and Recommendations of the Presidential Advisory Commission on Holocaust Assets in the United States and Staff Report" https://clinton.presidentiallibraries.us/collections/show/20.


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten