SURİYE'DE ERMENİ- KÜRT KOALİSYONU: TÜRK DÜŞMANLIĞI BAZI KÖTÜ NİYETLİ ERMENİ MİLLİYETÇİLERİNİN DÜŞMANLIK DUYGULARINI KÖRÜKLÜYOR
Yorum No : 2019 / 7
18.01.2019
3 dk okuma

Ermenistan ve Amerika’da Ermenice ve İngilizce olarak iki dilde yayınlanan Asbarez gazetesinde geçtiğimiz günlerde 21 Aralık 2018 tarihinde köşe yazarı Garen Yegparian’ın “ABD Yine Kürtlere Tecavüz Ediyor” başlıklı bir makalesi yayınlandı.[1]

Hatırlanacağı üzere “Avrupa Reçetesi=Ermeni Üzüntüsü: Milliyetçilik Görüntüsü Altında Nefret Söylemi” başlıklı daha önceki AVİM yorumlarından birinde, Los Angeles Kaliforniya’da (Taşnaksutyun veya kısaca Taşnak olarak da bilinen) Batı ABD Ermeni Devrimci Federasyonu Merkez Komitesi tarafından yayımlanan söz konusu gazete hakkında bilgi verilmişti.[2]

Garen Yegparian kısa süre önce yayımlanan makalesinde ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD birliklerinin Suriye’den çekilmeleri hususundaki emrine değinmekte ve ABD Başkanının bu konudaki kararını oldukça amiyane bir şekilde eleştirmektedir.  Adı geçen, Donald Trump’ın bu kararının sonucunu “Kürtler şimdi esaslı biçimde ihanete uğradı”  şeklinde nitelendirmektedir.

Sözü geçen, Suriye’deki mevcut gelişmeleri irdelerken, Ermenilere aşağıda aynen tekrarlandığı şekilde belirli bir eylem önerisinde bulunmaktadır:

“Bu karışıklıkta Ermeniler ne yapmalıdır? Bazı yurttaşlarımız Suriye’nin Kürtler tarafından kontrol edilen bölgelerinde yaşadıklarından bu karışıklıktan doğrudan etkilenecektir. Bunun dışında, Türkiye ile savaşmaya yardım edecek birkaç gönüllü haricinde, en yakın ve potansiyel olarak en dost komşularımız olan Kürtler ile ilişkilerimizi ileri götürmekten ve genişletmekten fazla yapacak bir şeyimiz bulunmuyor.”

Garen Yegparian açıkça Ermeni “gönüllere” Türkiye ile savaşmayı önermektedir. Ayrıca, “en yakın ve potansiyel olarak en dost komşu” olan kuzey Suriye’de konuşlu sözde Kürt Halkını Koruma Birimleri (YPG) ile ilişkilerin geliştirilmesi görüşünü savunmaktadır.

Türkiye yıllardan beri bıkmadan usanmadan PYD/YPG’nin PKK terör grubunun Suriye’deki terörist kolu olduğunu ifade etmektedir. Garen Yegparian makalesinde Ermeni “gönüllüleri” PKK’nın Suriye kolu ile birlikte Türkiye’ye karşı savaşmaya teşvik etmektedir. Esasında yeni olmayan bir husus, şimdi kapalı değil açık biçimde ortaya konulmaktadır.

Adı geçen kişi, Türkiye’yi ve Türk halkını düşman olarak görmekte ve Türkiye’ye ve Türk halkına karşı açık bir nefret içeren bu düşünceden hareketle bir terör grubunu en yakın ve dost grup olarak kabul etmektedir.

AVİM uzun bir süreden beri, kayıtlara geçen şekilde, “Nefret söylemi ve nefret esasına dayanan tahammülsüzlük ile birlik içinde mücadele etmeli ve yekdiğerimizi bu bağlamda ikaz etmeliyiz. Erken ikazın daha fazla yanlış anlamayı ve algılamayı önleyeceğini unutmamalıyız.” görüşünü dile getirmektedir. Garen Yegparian’ın son makalesinde de Türkiye’ye ve Türk halkına karşı nefret söyleminde bulunması çok talihsizdir.

Ermeni diasporası içinde özellikle belli gruplarda kök salmış nefret, günümüzde, halklar arasında keder ve acı tohumları ekmekten başka bir şey getirmeyecektir. 21. Yüzyılın birinci çeyreğinin bu kaotik günlerinde her kes, geçmişin trajedilerini günümüze taşımayı amaçlayan kışkırtmalardan özenle uzak durmalıdır. 

 


[1] Garen Yegparian, “US Screwing Kurds Again”, 21 Aralık 2018, http://asbarez.com/176911/u-s-screwing-kurds-again/.

[2] Garen Yegparian, “European Cure=Armenian Affliction?”, Asbarez, 06 Ekim 2018, http://asbarez.com/175487/european-curearmenian-affliction/.


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten