AB ORTA ASYA ÖZEL TEMSİLCİ BÜYÜKELÇİ TERHİ HAKALA İLE AVİM’DE GERÇEKLEŞTİRİLEN YUVARLAK MASA TOPLANTISI
Paylaş :
PDF İndir :

22.11.2022


22 Kasım 2022 Salı günü, AB Orta Asya Özel Temsilcisi Büyükelçi Terhi Hakala ile AVİM’de bir yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirildi.

Ankara’daki üniversitelerden akademisyenlerle birlikte diplomatların da katıldığı toplantıda katılımcılar, Orta Asya’ya dair ekonomik, siyasi ve jeopolitik açılardan yaptıkları değerlendirmeleri paylaştılar. AB ve Türkiye’nin Orta Asya politikalarının ele alındığı toplantıda, Rusya ve Çin gibi bölge üzerinde etki sahibi olan bölge dışı aktörlerin politikaları da gündeme getirildi. Toplantıda üzerinde durulan bir diğer konu ise Orta Asya’da AB ve Türkiye arasında gerçekleştirilebilecek iş birliği olanakları oldu. Yuvarlak masa katılımcıları bu çerçevede ortaya çıkan olasılık ve zorluklar hakkında görüş alışverişinde bulundular. Bu kapsamda, enerji güvenliği ve ulaşım konuları üzerinde de duruldu.   

Gerçekleştirilen yuvarlak masa toplantısı, AB ve Türkiye’den bakıldığında Orta Asya'yla ilgili hangi meselelere önem verdiliği hakkında kapsamlı ve derinlikli bir görüş alışverişinin yapılmasını sağladı. Bu sayede toplantı, AB ve Türkiye’nin Orta Asya ile ilgili kaygı, yorum, politika ve stratejilerinin anlaşılması açısından faydalı bir etkinlik olarak  değerlendirildi.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten