AVİM VE IPIS ANKARA’DA UZMANLAR SEVİYESİNDE BİR YUVARLAK MASA TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRDİ
Paylaş :
PDF İndir :

01.12.2016


1 Aralık günü AVİM, Tahran merkezli Siyasi ve Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü (IPIS) ile birlikte “Güney ve Kafkasya ve Orta Asya’daki Güncel Gelişmelere Dair Türk ve İran Perspektifleri” başlıklı uzmanlar seviyesinde bir yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirmiştir. Bu yuvarlak masa toplantısı kapsamında gerçekleştirilen üç ayrı oturumda, AVİM ve IPIS uzmanları ve Türk ve İranlı diplomatlar açılış konuşmaları yapmış ve takiben açık tartışmalar yürütülmüştür.

“Güney Kafkasya’da Mevcut Bölgesel Gelişmeler” başlıklı birinci oturumda; Güney Kafkasya’daki gelişmeler ve Geniş Karadeniz Bölgesi’ndeki güncel gelişmeler konusundaki Türk ve İranlı bakış açıları ortaya konmuştur. İkinci oturum ise Orta Asya’daki mevcut bölgesel gelişmelere odaklanmıştır. Bu oturumdaki konuşmacılar Yeni İpek Yolu Projesi, Şangay İşbirliği Örgütü, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı, Orta Asya’da güvenlik ve istikrar ve enerji ve taşımacılık koridorları konularındaki görüşlerini paylaşmışlardır. Son oturumda İran-Türkiye ikili ilişkileri ve bu ilişkilerin bölgesel boyutları tartışılmıştır. Özel olarak katılımcılar ikili ilişkilerdeki gelişmeler, İran’la yapılan nükleer anlaşma sonrası ortaya çıkan fırsatlar ve sorunlar ve İran ve Türkiye’deki kamuoyu algısı hakkındaki görüşlerini dinleyicilerle paylaşmıştır.

Uzmanlar düzeyinde yapılan bu yuvarlak masa toplantısı, AVİM’in 14 ve 15 Eylül 2015’te Tahran’a gerçekleştirdiği ziyaretin devamı niteliğindedir. AVİM ve IPIS gelecekte düzenli olarak toplantılar yapma niyetindedir.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten