"KARADAĞ VE BALKANLAR" BAŞLIKLI KONFERANS
Paylaş :
PDF İndir :

25.04.2017


Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM), Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası Siyasi ve Ekonomik İlişkiler Araştırma Merkezi ve Karadağ Dostluk Derneği’nin ortaklaşa organize ettikleri “Karadağ ve Balkanlar” başlıklı toplantı Ankara Üniversitesi’nde gerçekleştirilmiştir.

25 Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda E.Milletvekili, Karadağ Boşnak Partisi Siyasi Direktörü Prof. Suljo Mustafic onur konuğu olarak bir konuşma yapmıştır. Toplantının diğer üç  katılımcısı Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr.Çınar Özen, Karadağ Dostluk Derneği Başkanı E.Büyükelçi Murat Oğuz ve AVİM Danışmanı E.Büyükelçi Yiğit Alpogan Balkanlara ilişkin genel değerlendirmelerini sunmuşlar ve Türkiye’nin bölgeye olan ilgisinden bahsetmişlerdir.

Diplomatik temsilciliklerden, akademik camiadan ve düşünce merkezlerinden katılımcıların olduğu toplantıda Türkiye-Karadağ ikili ilişkilerinin yanı sıra Karadağ’da gerçekleştirilen seçimler, Karadağ’ın dış politikası, Karadağ’ın Avrupa Birliği ve NATO ile olan ilişkileri ele alınmış, Karadağ’ın bölgede denge ve istikrar hedefleyen politikalar benimsediğinden bahsedilmiştir.

Genel hatları ile ekonomik gelişmelere de değinen Prof. Mustafic önümüzdeki dönemlerde alt yapı geliştirme faaliyetlerine, turizm, enerji ve tarım alanları başta olmak üzere çeşitli alanlarda yapılması planlanan kalkınma projelerine değinmiştir. Prof. Mustafic Türk yatırımcıları da Karadağ’a davet etmiş ve Karadağ’daki imkanlardan bahsetmiştir.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten