DUYURU - DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NIN EMEKLİ MENSUPLARININ ANKARA'DA 25 NİSAN 2015 TARİHİNDE DÜZENLEYECEKLERİ YÜRÜYÜŞ BİLDİRGESİ
Yorum No : 2015 / 48
21.04.2015
4 dk okuma

Ermeni terör örgütlerinin 1973 ile 1985 yılları arasında 40’ın üzerinde diplomatımız   ve devlet görevlimiz ile aile bireylerini acımasızca katletmelerinin ıstırabını yüreğimizde taşımaktayız.

 

Hiçbir başka ülke bu kadar kısa süre içinde bu sayıda diplomatını veya görevlisini  teröre kurban vermemiştir.

 

Tarihimiz Ermeni fanatiklerin bu gibi insanlık dışı eylemlerine yabancı değildir. Ermeni eylemlerinin bizlerce pek iyi bilinen ve bugün de geçerli olduğuna inandığımız nedenleri ve amaçları vardır:

 

         ●Osmanlı idarecilerinin 1915 yılında savaş koşulları altında başvurmak zorunda kaldıkları tehcir uygulamasının bir soykırım olmadığına dair yeni bulgular ortaya çıkmıştır. Bunların ışığında  Ermenilerin esasen inandırıcılıktan yoksun karşı iddialarının dünya kamuoyunda giderek etkisini yitirmesi olasılığı belirmiştir.

 

         ●Gerçekler çarpıtılarak ülkemizin parçalanmasını hedefleyen ve Ermeni halkını emperyalist emellere alet eden “Ermeni meselesinin” yeniden gündeme getirilmesine destek sağlamak için, siyasal çıkarlar ve insani duyguların istismarı dâhil, her yol denenmektedir.

 

         ●Özellikle,  Batılı devletlerin ve toplumların Türkiye aleyhine kışkırtılmasına; söz ve düşünce özgürlüğünün kısıtlanarak tarihin  belgeler yerine siyasi çıkarlarla yeniden yazdırılmasına çalışılmakta ve  acımasızca teröre de başvurulmaktadır.

 

Bu amaçlar bizzat bazı Ermeni yazarlar  tarafından da kabul edilmiş ve canilerin beyanlarıyla da doğrulanmıştır. 1973 yılında Los Angeles’te değerli meslektaşlarımız Mehmet Baydar’ı ve Bahadır Demir’i alçakça tuzağa düşürerek katleden Yanikian’ın  “ben bu eylemimle bir emsal yaratacağım” şeklindeki sözleri, bu gerçeğin ilk somut örneğidir.

 

Çarpık bir zihniyetin ürünü olan bu amaçlar, on dokuzuncu yüzyılın Müslüman ve Türk düşmanı emperyalist öğretilerinin etkisinden kendilerini kurtaramamış çevrelerce desteklenmektedir. 

 

 

Ermeni iddiaları ve eylemleri sadece masum insanların hayatına da mal olan ilkel ve anlamsız bir intikam duygusundan kaynaklanıyor değildir.

 

Her zaman açıkça ifade edilmese de kendisini belli eden asıl amaç, Ulusumuzda bir suçluluk duygusu yaratarak 1915 olaylarını bir soykırım olarak kabul ettirmek; arkasından ölü doğmuş anlaşmalarla dayatılan toprak ve tazminat taleplerini gündeme getirmektir.

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin iyi niyetle dostluk elini uzatmasına karşılık Ermenistan tarafından ileri sürülen tutarsız bahaneler, verilen olumsuz ve seçenek bırakmayan cevaplar da, tarihî gerçekleri hiçe sayan önyargılı ve saplantılı tutum ve yaklaşımlardan vazgeçemediklerini,  amaçlarından sapma göstermediklerini ortaya koymuştur.

 

Olayların tarafsız tarihçilerin de katılımıyla akılcı ve bilimsel biçimde ortak incelemesini kabul etme cesaretini gösteremeyenlerin aslında tehcir olayı ile ilgisi olmayan 24 Nisan tarihinde yaptıkları törenler kısır propaganda gösterisinden öteye bir anlam taşıyamaz.

 

Şehitlerimizi unutmadık; şehadetlerinin nedenlerini halkımıza anlatmak ve tarihe not düşmek de boynumuzun borcudur.

 

Aziz Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileklerimizi yineliyoruz.

 

Onları Ulusumuzla bütünleşerek tekrar hatırlamak ve konuyla ilgili bazı temel gerçekleri duyarlı kamuoyumuzun dikkatine getirebilmek amacıyla,    Dışişleri Bakanlığı’nın biz emekli mensupları 25 Nisan 2015 Cumartesi günü saat 14.00’de Ankara'da bir yürüyüş düzenlemekteyiz.

 

Yürüyüş Ulus'ta Atatürk heykelinin önünde başlayıp, Kızılay ve Sıhhiye arasındaki Atatürk heykelinin önünde sona erecektir.

 

Kamuoyumuza saygıyla duyuruyoruz.


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten