FRANSIZ LAFARGE ŞİRKETİNİN TERÖRİZME DESTEĞİ VE FRANSA
Yorum No : 2022 / 44
24.10.2022
3 dk okuma

Uzun bir süredir Fransız çimento şirketi Lafarge’ın Suriye’deki faaliyetlerinin üzerinde güçlü bir terör şüphesi bulunuyordu. Geçtiğimiz hafta, bu konuyla ilgili önemli bir gelişme cereyan etti. 18 Ekim 2022 Salı günü, IŞİD terör örgütüne finansal olarak destek sağladığına ilişkin suçlamaları kabul etti ve 777,78 milyon dolar cezaya çarptırıldı. 

İsviçre merkezli Holcim tarafından 2015 yılında satın alınan ve isim değişikliğine giden Lafarge tarafından bir açıklama yapılmıştır. Açıklamada Lafarge ve yan kuruluşu Lafarge Çimento Suriye, davranışları Lafarge’ın kurallarını açıkça ihlal eden ilgili yöneticilerin eylemlerinin sorumluluğunu kabul ettiğini belirtmiştir. Bu davranışın gerçekleşmesinden derin üzüntü duyduklarını ve sorunu çözmek için ABD Adalet Bakanlığı ile birlikte çalıştıklarını vurgulamıştır[1].

Lafarge’ın yan kuruluşu Lafarge Cement Syria’nın IŞİD’e peşinen işbirliği için 2012-2014 yılları arasında mali değeri en az 13 milyon Avro tutarında destek sağladığı ve gelirlerinden yaklaşık 70 milyon dolar para aktardığı belirlenmiştir[2]

Lafarge’ın, terör örgütleri PYD ve IŞİD’i destek veren bir şirket olduğu bu şekilde mahkeme kararıyla tescil edilmiştir. 

Fransa’nın terörizm ile mücadelesinde zayıf olduğu bir kez daha ön plana çıkmıştır. Fransa’nın en önemli şirketlerinden Lafarge’ın teröristlerle işbirliği yaptığının kanıtlanmasına ve Lafarge’ın ABD’de mahkum olmasına rağmen Fransa’nın bu konuda ne yaptığı bilinmemektedir. 

Fransa’nın bu gelişmelerden başından beri haberdar olduğu kuşkusuzdur. Anadolu Ajansı (AA) konuya ilişkin bazı belgeler yayınlamıştır. Belgelerde, Fransız Lafarge’ın IŞİD ile ilişkisi hakkında Fransız makamlarının sürekli olarak bilgilendirildiği yer almaktadır[3].

Bugün bu gelişme yaşandığına göre, Fransa, Lafarge aleyhinde bir soruşturma yapmak ve bir dava açmak niyetinde midir? Hatırlanacağı üzere, 1983’te Orly Havaalanı saldırısına kadar Fransa Ermeni terör örgütlerinin asılsız iddialarını savunmaya devam etmişti. Ermeni terörizmine son derece hoşgörülü davranan ve terörizm kendisine uğramadığı sürece devamlı destekçisi olduğu Ermeni terörizmi ile bilinen Fransa’nın bu konuda ne yapacağı merakla takip edilmektedir. 

 


[1] “DEAŞ'ı finanse etmekle suçlanan Fransız şirket Lafarge'a ceza,” CNN Türk, 18 Ekim 2022, https://www.cnnturk.com/dunya/son-dakika-deasi-finanse-etmekle-suclanan-fransiz-sirket-lafargea-ceza.

[2] “Lafarge in Syria: Accusations of complicity in grave human rights violations,” ECCHR, https://www.ecchr.eu/en/case/lafarge-in-syria-accusations-of-complicity-in-grave-human-rights-violations/#case_case.

[3] “AA, Fransız Şirketi Lafarge’ın DEAŞ’ı Fransa İstihbaratının Bilgisi Dahilinde Finanse Ettiği Belgelere Ulaştı,” Anadolu Ajansı, 7 Eylül 2021, https://www.aa.com.tr/tr/pg/foto-galeri/aa-fransiz-sirketi-lafarge-in-deas-i-fransa-istihbaratinin-bilgisi-dahilinde-finanse-ettigini-kanitlayan-belgelere-ulasti.


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten