ERMENİ APOSTOLİK KİLİSESİNİN BİR BAŞPİSKOPOSU VE BİR KATİL EL ELE - ERİVAN’DAKİ EYLEMLERİN PERDE ARKASI
Analiz No : 2024 / 6
15.05.2024
6 dk okuma

Ermenistan, geçtiğimiz haftadan bu yana, Ermenistan ve Azerbaycan sınırının yeniden belirlenmesi için yapılan çalışmalara karşı çıkan protestocu grupların gösterilerine sahne olmaya devam etmektedir. Protestoları ise Ermenistan’daki Başpiskopos Bagrat Galstanyan yönlendirmektedir. Başpiskopoz Galstanyan, daha önce Kanada’daki Ermeni Apostolik Kilisesi Başpiskoposu olarak görev yapmıştır ve Gümrü doğumlu bir Kanada vatandaşıdır. Paşinyan’ı görevden almak ve 2022’de Azerbaycan-Ermenistan normalleşmesini engellemek için Ermeni Devrimci Federasyonu – Taşnaktsutyun (İng. Armenian Revolutionary Federation (ARF-D)) mitinglerine katılmasıyla da tanınmaktadır[1]. Başpiskoposu destekleyenlerden biri ise Türkiye’nin tanıdığı bir katil, "Ermeni Soykırımı için Adalet Komandoları" (İng. Justice Commandos of the Armenian Genocide - JCAG) teröristi Hampig Sassounian’dır.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın şimdiye kadarki geleneksel Ermeni siyasetçilerden farklı bir siyaset izlediği artık pek çok farklı kesim tarafından anlaşılmış bir gerçektir. Son dönemde Türkiye ve Azerbaycan ile diyalog kurma çabaları ise muhalif grupların sert tepkisini çekmektedir. Bu gruplara öncülük etme görevini Ermeni Apostolik Kilisesi Başpiskoposu Bagrat Galstanyan üstlenmiştir. Başpiskopos Galstanyan, The California Courier yazarı Harout Sassounian’ın gözünde adeta bir “önderdir[2].” Yazar Sassounian’ın Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile ilgili düşünceleri herkesin malumudur.

Salı günü, Erivan’da hükümet karşıtı protestolara katılan göstericilere de öncülük eden Başpsikopos Galstanyan olmuştur. Harout Sassounian’a göre Başpiskopos, “tek silahı hakikat ve ahlak olan bir din adamıdır.”[3] “Barış,” “sevgi” ve “şiddetsizlik” vaazları verdiği söylenen bu din adamının yanına, Türkiye’nin Los Angeles’u Kemal Arıkan’ı 28 Ocak 1982 tarihinde canice katleden terörist Hampig Sassounian’ı alarak  samimi pozlar vermesi[4], onu bir kahraman olarak takdim etmesi gerçekten barıştan yana olan Ermenilerin gözden kaçırmaması gereken bir noktadır. Bir süredir devam eden protestolarda aktif olarak yer alan JCAG teröristi Hampig Sassounian bu kez Erivan’daki gösterilerde gözaltına alınmıştır[5].

Adı geçen teröristi kısaca hatırlayalım:

Tahliye edilemez kaydıyla ömür boyu hapse mahkûm edilen adı geçenin 2006 yılından tahliye edilme kararına kadar yedi defa Salıverme Duruşması gerçekleşmiştir. 2006, 2010, 2013 ve 2015 yıllarındaki duruşmalarda tahliye kararı reddedilmiştir. 2017 yılında, adı geçen terörist hakkında tahliye kararı çıkmış ve ABD'nin Kaliforniya  eyaleti Valisi Jerry Brown tarafından geri çevrilmiştir. 2018 yılında da, tahliye talebi yeniden gündeme gelmiş ve reddedilmiştir. 2019 yılında ise tahliye kararı çıkmış ve bu karar 25 Mayıs 2020 tarihinde bir sonraki Kaliforniya Valisi olan Gavin Newsom tarafından reddedilmiştir. Ancak, 24 Şubat 2021 tarihinde mahkemece Vali Newsom’ın geri çevirme kararı bozulmuştur. 10 Mart 2021’de, Vali Newsom’ın çalışma ofisi, Amerika Batı Bölgesi Ermeni Ulusal Komitesi’ne (İng. The Armenian National Committee of America-Western Region - ANCA-WR, Vali’nin Sassounian’ın şartlı tahliye kararını kabul etmeye karar verdiğini bildirmiştir[6]. Sonrasında da ANCA-WR Başkanı Nora Hovsepian’ın, Vali Newsom’a ve ekibine Sassounian’ın şartlı tahliyesine izin verecek "insani" karar için minnettar olduklarını belirtmiştir.

Bu katil, mahkumiyetinin ilk yıllarından başlayarak, Ermeni Gençlik Federasyonu (İng. Armenian Youth Federation (AYF)) üyesi yaşları 8-15 arasında değişen Ermeni çocukları için hayranlık dolu mektupların gönderildiği bir teröristtir. Bu kan dondurucu gelişme benzer teröristler için hala devam etmektedir. 2024’te, Marsilya’daki Nemesis teröristi Soghomon Tehlirian’ın anıtının açılışına çocukların katıldığını hatırlayalım. 

1996 yılında Amerika’daki Ermeni gazetelerinde “Letters to Hampig” başlığı ile yazılar yer almıştır. Sassounian’a Amerika’da bulunan Ermeni çocuklardan gelen mesajlar The Armenian Weekly gazetesinde yayınlanmıştır. Sassounian’a duydukları hayranlığın kaleme alındığı mektuplarda bütün çocukların AYF üyesi olduklarını ifade ettikleri görülmektedir. Sassounian ve AYF üyesi çocuklar arasında köprü vazifesi gören AYF, Sassounian’ın çağrısını paylaşmıştır. Sassounian çağrısında masum olduğunu, finansal ve psikolojik destek verenlere teşekkür ettiğini belirtmiştir. Çağrıdaki can alıcı kısım sondadır. AYF’ye üye çocuklara Ermeni iddialarını savunmaları için yapacakları tüm fedakarlıklarının değeceği, mücadeleye devam etmeleri gerektiği mesajını vermiştir. Sassounian’ın bu mesajında gençler için terörü kutsal ve cazip gösterdiği açıktır.

Katil Sassounian, bugün Ermenistan tarafından tutuklanarak “kahraman”lık rütbesini kaybetmiş görünmektedir. The California Courier yazarı tarafından “barışçıl vaazlar” verdiği iddia edilen Başpiskopos Galstanyan ise eli kanlı bir cani ile boy göstererek, onu överek[7] ne tür bir barıştan yana olduğunu kanıtlamaktadır.

 

*Görsel: https://www.instagram.com/p/C6Y5jYEqz2_/

 


[1] “Armenia, clergy-led protests in Yerevan call for Pashinyan’s resignation,” Osservatorio, 14 Mayıs 2024, https://www.balcanicaucaso.org/eng/Areas/Armenia/Armenia-clergy-led-protests-in-Yerevan-call-for-Pashinyan-s-resignation-231398.

[2] Harout Sassounian, “Archbishop Bagrat is Leading the Effort To Oust Pashinyan and Save Armenia,” The California Courier, 13 Mayıs 2024, https://www.thecaliforniacourier.com/archbishop-bagrat-is-leading-the-effort-to-oust-pashinyan-and-save-armenia/.

[3] Harout Sassounian, “Archbishop Bagrat is Leading the Effort To Oust Pashinyan and Save Armenia,” The California Courier.

[5] “Assassin of Turkish Diplomat Detained in Yerevan,” News.az, 14 Mayıs 2024, https://news.az/news/-assassin-of-turkish-diplomat-detained-in-yerevan--video-.

[6] Hazel Çağan Elbir, “Sassounian’ın Tahliye Edilmesi Kararı,” avim.org.tr, AVİM, 12 Mart 2021, https://avim.org.tr/tr/Analiz/SASSOUNIAN-IN-TAHLIYE-EDILMESI-KARARI.

[7] “Two Armenians who have dedicated their lives to the Armenian cause meet once again when Hampig Sassounian joined the protesters in Tavush. Sassounian urges everyone to join the movement against the surrender of any land to Azerbaijan,”https://www.instagram.com/p/C6Y5jYEqz2_/.


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten