ABD, GÜNEY KORE’YE EK THAAD FÜZE SAVUNMA SİSTEMİ KONUŞLANDIRABİLİR
Paylaş :
PDF İndir :

18.05.2022


Defence Turk (17 Mayıs 2022)

Kadir Yücel

 

YonHap haber ajansının da aktardığına göre, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü yaptığı açıklamada Güney Kore’nin talep etmesi durumunda ek THAAD füze savunma sisteminin konuşlandırılmasının gündeme gelebileceğini söyledi.

Bu bağlamda konuyla alakalı soru yöneltilen Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, “Her ülkenin doğal olarak kendini savunma hakkı vardır. Daha önce de söylediğim gibi anlaşmadaki müttefiklerimizden biri olan Güney Kore Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri savunmasına olan bağlılığımız bu durumda çok sağlamdır. Bunlar Güney Kore’nin savunmasına olan bağlılığımızın sağlam kalmasını en iyi şekilde nasıl görebileceğimize dair müttefikler olarak yapacağımız görüşmeler olacak.” dedi.

Güney Kore şu anda 1 adet THAAD füze savunma sistemine sahip ancak 2016 yılında sisteme sahip olması kararı Çin’den ciddi ekonomik tepkiler almıştı. Ek olarak ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Çin’in de Kuzey Kore’nin füze fırlatma konusundaki ısrarını tehlike olarak tanıdığını ve “Bu tür provokatif eylemlerin her biri birden fazla BM Güvenlik Konseyi kararının ihlali demektir.” dedi.

Devamı için tıklayınız
Henüz Yorum Yapılmamış.