TÜRKİYE-KAZAKİSTAN İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM
Paylaş :
PDF İndir :

18.05.2022


TRT Avaz (18 Mayıs 2022)

 

Doç. Dr. Ainur Nogayeva, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in 10-11 Mayıs’ta Türkiye’ye gerçekleştirdiği resmi ziyareti ve sonuçlarını kaleme aldı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in 10-11 Mayıs’ta Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaret iki ülke medyasında da geniş yankı buldu. Bu ziyaret siyasi, ekonomik, askeri ve Türk dünyasındaki gelişmeler bağlamında oldukça önemli ve ikili ilişkilerde yeni bir dönemin başlangıcı mahiyetinde.

 

Ticaret ve savunma alanındaki iş birlikleri artıyor

2 Mart 2022 tarihi Türkiye-Kazakistan arasındaki diplomatik ilişkilerin 30. yıl dönümüydü. Bu 30 yıllık sürede iki ülke arasında hem siyasi hem de ekonomik ilişkiler hızla gelişti. 10-11 Mayıs’taki ziyaret öncesinde de ziyaretin gündemini oluşturan, iki ülke yetkililerinin bir araya geldiği önemli toplantılar gerçekleştirildi. Örneğin, 4 Mart’ta Hükümetlerarası Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Komisyonu XII. Toplantısı Kazakistan Başbakanı Alihan İsmailov ve Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında Nur-Sultan'da yapıldı. Taraflar, ticari ve ekonomik iş birliğinin geliştirilmesine ilişkin bir dizi konuyu ele aldı. Karşılıklı uçuş noktalarının ve düzenli sefer sayısının artırılması ihtiyacı da bu toplantıda gündeme geldi. Nitekim Cumhurbaşkanı Tokayev’in ziyareti sırasında ilgili anlaşmalar imzalandı ve iki ülke arasında mevcut haftalık uçak seferleri 61’den 124’e çıkarıldı.

Devamı için tıklayınız
Henüz Yorum Yapılmamış.