AB DIŞİŞLERİ BAKANLARI TOPLANIYOR
Yorum No : 2014 / 57
13.04.2014
1 dk okuma

http://www.sabah.com.tr/Dunya/2014/04/14/ab-disisleri-bakanlari-toplaniyor


Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları Ukrayna'da yaşanan gelişmelerdeki rolü nedeniyle Rusya'ya yönelik devreye sokulan yaptırımlar konusunda bir adım ileriye gidilip gidilmeyeceğini ele almak üzere Lüksemburg'da toplanıyor.


Üye ülkelerden bazılarının Rusya'ya daha fazla ekonomik içerikli yaptırım uygulanmasını "sakıncalı" bulması, AB'nin bu konudaki manevra alanını daraltıcı etki yaratma potansiyeli taşıyor. AB yetkilileri, bugünkü toplantıdan somut ekonomik yaptırım kararı çıkma olasılığının çok yüksek olmadığını belirtirken, buna gerekçe olarak 17 Nisan'da Cenevre'de AB, ABD, Rusya ve Ukrayna arasında yapılacak dörtlü görüşmeyi gösteriyor.


AB'nin olası ekonomik yaptırımların kapsamına Rusya'nın ana ihracat kalemlerinden doğalgazı dahil etme olasılığı şu aşamada pek mümkün gözükmezken daha önce bireylere ilişkin olarak hazırlanan yaptırım listesinin genişletilebileceği belirtiliyor.


AB dışişleri bakanlarının, Ukrayna'nın yanı sıra Suriye'deki durumu ve Bosna Hersek'in AB perspektifiyle ilgili gelişmeleri değerlendirmeleri öngörülüyor.


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten