AVRASYA İNCELEMELERİ MERKEZİ TAHRAN’DA DÜŞÜNCE KURULUŞLARI VE AKADEMİK ÇEVRELERLE TEMASTA BULUNDU
Yorum No : 2015 / 114
16.09.2015
2 dk okuma

AVRASYA İNCELEMELERİ MERKEZİ TAHRAN’DA DÜŞÜNCE KURULUŞLARI VE AKADEMİK ÇEVRELERLE TEMASTA BULUNDU

14-15 Eylül 2015 tarihleri arasında Avrasya İncelemeler Merkezi Tahran’da düşünce kuruluşları ve akademik çevrelerle görüşmelerde bulunmuştur. Institute for Political and International Studies, IPIS (Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü)’nün çağrılısı olan AVİM temsilcileri aynı kurumun İran’dan çeşitli alanlarda çalışan uzmanların da katılımlarıyla düzenlediği yuvarlak masa toplantısında İpek Yolu Projesi, Kafkaslar’daki Durum ve Türkiye-İran işbirliği konularını ele almıştır. Ziyaret programı kapsamında IPIS’ın yanı sıra 3 ayrı kurum ile de görüşmeler düzenlenmiştir.

Kafkas Çalışmaları Enstitüsü (Caucasus Studies Institute) Direktörü Mehdi Hosseini Taghibad tarafından Yüksek Lisans ve Doktora öğrencilerinin katılımları ile düzenlenen çalıştayda AVİM Başkanı E. Büyükelçi Alev Kılıç bir sunum yapmıştır. Bu sunumu takiben AVİM Uzmanlarından Dr. Kerem Turgut Tuncel ve Özge Nur Öğütcü kısa sunuşlar yapmışlardır ve soru-cevap oturumu kapsamında gerçekleşen tartışmalar ile program tamamlanmıştır. Daha sonra,  Tahran Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Hukuk Fakültesi, Orta Avrasya Araştırmaları Bölümü Başkanı Prof. Dr. Elaheh Koolaee ile AVİM ve Tahran Üniversitesi arasında iletişim konuları görüşülmüş ve fikir alışverişlerinde bulunulmuştur.

Son olarak Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (Economic Cooperation Organization) Genel Sekreteri Büyükelçi Halil İbrahim Akça, Genel Sekreter Yardımcısı Ahsan Ali Mangi ve Genel Sekreter Yardımcısı Seyed Jalaledin Alavi Sabzevari ile yapılan görüşmelerin ardından, ECO Uzmanlarının ulaşım, ekonomik çalışmalar ve enerji gibi başlıkları içeren sunumlarını dinleyen AVİM temsilcileri Tahran ziyaretini sonlandırmıştır.
     


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten