AVRUPA’DA GEÇTİĞİMİZ HAFTA (24 TEMMUZ – 31 TEMMUZ 2017)
Yorum No : 2017 / 57
02.08.2017
3 dk okuma

Geçen hafta Avrupa’nın öne çıkan haberleri arasında Brexit görüşmeleri, Kıbrıs görüşmeleri, Avrupa’nın göçmenlere, Müslümanlara ve Türkiye’ye ilişkin tutumu gündemi meşgul etmiştir.

Polonya’daki tartışmalı yasa

Polonya’da Avrupa’yı da yakından ilgilendiren yasa değişikliklerine ilişkin Polonya Cumhurbaşkanı Duda’nın Polonya Parlamentosu’nda onaylanan ve hükümetin yüksek yargı organlarına üyelerinin tamamını görevden alma yetkisini veto edeceğini belirtmesi gündem yaratmıştır. Veto edilen söz konusu yasa değişikliği aynı zamanda adalet bakanına verilen yeni üyelerin atanması yetkisini içermektedir. Polonya’da yasayı veto edeceğini açıklaması, yasayı protesto eden Polonyalılar tarafından memnuniyetle karşılanmıştır. Polonya’nın tartışmalı Yargı Reformu Yasası AB’de de endişeyle karşılanmıştı.

AB’de Yabancı Karşıtlığı

Geçen hafta Fransa’da camiye saldırı haberleri AVİM’in Avrupa Bülteni’nde yer almıştır. Le Dauphine gazetesi saldırı haberini, cemaatin sabah namazı için camiye geldiği sırada kapıya asılı domuz kafası ile karşılaştığına yer vererek paylaşmıştır. Bahsi geçen caminin duvarına daha önce 2014’te ırkçı yazılar yazılmıştı. Fransa İslam Konseyi’ne bağlı Fransa İslamofobiye Karşı Ulusal Gözlemevi (OCI) Ocak ayında yayımladığı raporda, ülkede 2016’da kayda geçmiş 182 Müslüman karşıtı Müslüman saldırının yaşandığını açıklamıştı.

AB’nin Türkiye Karşı Tutumu

Avusturya’nın Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyesi olmasına karşı çıktığı bilinmektedir. Benzer ifadeler, AVİM Avrupa Bülteni’nde yer alan Deutsche Welle haberinde de görülmektedir. Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz Welt am Sonntag’a verdiği demeçte Türkiye’nin Avrupa’dan uzaklaştığı yönündeki değerlendirmesinin doğru olduğunu yinelemiştir. Ayrıca Almanya cephesinin Türkiye karşıtı söylemlerini sertleşmesinden dolayı memnuniyetini dile getirmişti. Avusturya Dışişleri Bakanı Kurz, müzakerelerin durdurulması için mücadele vermeye devam edeceğinin altını çizmiştir.

AB’nin Türkiye karşıtı tutumu Türkiye ile AB Bakanlar Düzyinde Siyasi Diyalog Toplantısı ile devam etmiştir. Geçtiğimiz hafta, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Haziran ayında Brüksel ziyaretinde mutabakata varılan diyalogun geliştirilmesi kararının sonrasında Türkiye ile AB Bakanlar Düzeyinde Siyasi Diyalog Toplantısı Salı günü düzenlenmiştir. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve AB Bakanı Ömer Çelik toplantıya katılmıştır. Toplantıda müzakere süreci, göç, vize serbestisi, ekonomi, enerji, ticaret ve terörle mücadele konuları görüşülmüştür. Alman basını Türkiye ile üyelik müzakereleri ve Türkiye’ye AB’nin mali yardımlarının durdurulması gerektiğini haberlerine taşımıştır.

 


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten