DAĞLIK KARABAĞ’DA SÖZDE FUTBOL TURNUVASI: BM ÜYESİ ÜLKELERİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE SALDIRI
Yorum No : 2019 / 22
22.02.2019
3 dk okuma

Rus hükümetine ait Sputnik haber ajansının ahiren verdiği bir habere göre, BM tarafından tanınmayan ülkeler arasında "Dağlık Karabağ'da bir futbol şampiyonası” düzenlenmesi söz konusudur.[1]

Sputnik Türkiye'nin haberinden, “aralarında Abhazya, Güney Osetya ile Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerinin de bulunduğu ülkelerden on iki futbol takımının, BM tarafından resmi olarak tanınmayan Dağlık Karabağ’ın başkenti Stepanakert’te (Hankendi) Haziran ayında gayrı resmi bir Avrupa şampiyonası gerçekleştireceklerini” öğreniyoruz.

Sputnik Türkiye haberinde belirtildiği üzere, bu hayalet turnuvaya katılan takımlarla ilgili duyurular “Bağımsız Futbol Federasyonu Konfederasyonu” (CONIFA) web sitesinde yapılmıştır.[2]

Söz konusu haber, kura çekimlerine göre “üçer takımın dört grupta oynayacağını” belirtmekte ve bu takımları şu şekilde açıklamaktadır:

“İlk grupta Lugansk Halk Cumhuriyeti, Laponya ve Dağlık Karabağ; ikinci grupta Nice Kontluğu (Fransa), Çamerya (Yunanistan ve Arnavutluk arasında), Abhazya; üçüncü grupta Sardinya (İtalya), Padanya (İtalya) ve Donetsk Halk Cumhuriyeti, son grupta ise Batı Ermenistan, Güney Osetya ve Sekelistan (Romanya) takımları yarışacaklar.”

Sputnik Türkiye, takımlar arasında “Batı Ermenistan” takımından söz etmektedir. Bilindiği gibi, aşırı radikal Ermeni milliyetçileri, yukarıda belirtilen ifadeyi kullanarak Türkiye'nin doğu bölgelerine atıfta bulunuyorlar. Bu tür bir ifade ile Türkiye'nin Doğu Anadolu bölgesine gönderme yapmanın, Türkiye Cumhuriyetinin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saldırma hevesinden kaynaklandığı açıktır. Şoven Ermeni milliyetçi gruplarının bu dehşet verici rüyaları doğal olarak ne pratikte ne de uluslararası hukukta bir etkiye sahiptir. 

Aslında, bizim açımızdan, aynı düşünce Sputnik raporunda belirtilen diğer ülkeler için de geçerlidir. Çamerya’dan bahsetmek, Yunanistan'ın toprak bütünlüğüne açık bir meydan okumadır. Aynı hususlar Laponya bakımından Finlandiya, Donetsk ve Lugansk için Ukrayna ve ayrıca Sputnik raporunda belirtilen diğer BM üyesi ülkeler için de geçerlidir.

Üye devletlerin toprak bütünlüğüne saygının Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın temel ilkelerinden biri olduğu unutulmamalıdır.

Sputnik Türkiye’nin bu düzmece futbol turnuvasına ilişkin haberinde verilen bilgiler uydurma haber veya yanlış bilgilendirme olarak değerlendirilemeyecek olmakla birlikte,  uluslararası toplumda yasallığı ve meşruiyeti olmayan ayrılıkçı varlıkların propagandasının yapılmasını temsil eden bir nitelik taşımaktadır. Her şeyden önce, Dağlık Karabağ, işgal altındaki bir Azerbaycan Cumhuriyeti toprağıdır. Sputnik Türkiye’nin yukarıda belirtilen haberinde, “Birleşmiş Milletler tarafından tanınmamasına rağmen Rusya’nın Abhazya ve Güney Osetya’yı 2008’den bu yana bağımsız devletler olarak tanıdığı” da belirtilmektedir.

Aynı haberin, Dağlık Karabağ'ın işgal altındaki Azerbaycan toprakları olduğuna kısa bir şekilde de olsa atıfta bulunmaması çok talihsizdir. Aynı husus, “Batı Ermenistan” ifadesinden söz edilmesi için de geçerlidir. Hiç kimse bu propaganda taktiklerinin gözden kaçırıldığını zannetmemelidir.

Günümüz dünyasında sahte haberlerin, sarı gazeteciliğin, yanlış bilgilendirmenin ve psikolojik savaş tipi propagandanın ne kadar yaygın olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu tür aldatıcı haberlere karşı çok hazırlıklı olmamıza gereksinim bulunmaktadır.

*Bu analiz yazısının aslı İngilizce olarak kaleme alınmıştır.

**Fotoğraf:http://www.conifa.org

 


[1] “Dağlık Karabağ’da BM’nin tanımadığı ülkeler arasında futbol şampiyonası düzenlenecek”, Sputnik, ubat 2019, Türkiye baskı, blm. Spor, https://tr.sputniknews.com/spor/201902071037524835-daglik-karabag-bm-tanimadigi-ulkeler-arasinda-futbol-sampiyonasi/.

[2] “About Us”, Footbal Federation, Confederation of Independent Football Associations, t.y., http://www.conifa.org/en/about-us/.


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten