ERMENİ MİLLİYETÇİLERİ VE DESTEKÇİLERİNİN FRANSIZ LIBERATION GAZETESİNDEKİ BİLDİRİSİ
Yorum No : 2017 / 86
13.10.2017
5 dk okuma

Militan Ermeni milliyetçilerini konu alan iki dava 17 Ekim’de Paris’te ve Nanterre’de gerçekleşecektir. Paris’te gerçekleşecek davada AVİM’in misafir araştırmacısı Maxime Gauin’in şikayeti üzerine Ara Toranian ile Sam Tilbian mahkeme karşısına çıkacaktır. İkinci davada ise, iki militan Paris-Descartes Üniversitesi’nde 2015 Mart ayında konferans veren Türk Büyükelçisi’nin üzerine boyalı su atmak ile bu saldırıyı sosyal medya aracılığıyla yaymaktan ötürü yargılanacaklardır. Ermeni milliyetçileri ve onların destekçileri mahkemelere giden yolda çarpıtma yapmayı amaçlayan bir karşı kampanya başlatmışlardır. Bu girişim, 1915 olaylarıyla ilgili tartışmaların tarih zemininde ilerlemesi gerekirken nasıl siyasi hesaplaşmalara alet edilmeye çalışıldığını göstermektedir. Fransa’daki Liberation gazetesi bir bildiri yayınlayarak bu kampanyaya dahil olmuştur. Bahsi geçen bildirinin Türkçe tercümesini aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

 

ERMENİ SOYKIRIMI: ADALETİN [ART NİYETLİ BİR ŞEKİLDE] ARAÇSALLAŞTIRILMASINA HAYIR

Liberation (10 Ekim 2017)

"Ermenistan Haberleri" yazı müdürü 17 Ekim tarihinde hakim önüne çıkacak: Fransız yasası günümüzde Ermeni soykırımını inkâr edenlerin yargılanmasına müsaade etmiyor.

Elie Wiesel’in yazdığı gibi: "Katil her zaman iki kere öldürür, ikincisini sessizlik ile gerçekleştirir": inkâr soykırımı sürdürmektir.

Her soykırımın kendine has özellikleri varsa da inkârcılık daima aynı kindar mekanizmayı kullanır. İnkârcılık her defasında mağdurların hatırasına aynı hakareti, kurtulanlara ve torunlarına aynı tahriki, insanlık onurunun aynı şekilde zedelenmesini temsil eder.

Böylelikle "Ermenistan Haberleri" yazı müdürü Ara Toranian bir inkârcıyı başka bir inkârcı ile, Shoah Robert Faurisson ile karşılaştırmaktadır, ondan önce Pierre Vidal-Naquet’in yaptığı gibi. Onun birçok haklı sebebi vardı.

17 Ekim’de Paris’te 17. Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan bu iftira amaçlı dava bizim için kabul edilemez.

Gerçekte suçlu sandalyesinde inkârcıların olması gerekirken, tam tersine tarihi gerçekleri, şerefi ve bellekleri savunanlar yargılanacaktır.

Fransız yasaları halen Ermeni soykırımı inkârcılarının adalet önüne çıkarılmasına müsaade etmemektedir. İnkârcıların lâyık oldukları sınıflandırılmayı geçiştirme çabalarına ilaveten, mağdurların torunlarını dahi mahkûm ettirmeleri mi gerekmektedir? Rollerin tersyüz edilmesine ve ifade özgürlüğünün araç haline dönüştürülmesine yönelik bu kaba girişimin kuvvetle kınanması gerekmektedir.

İfade özgürlüğünü, kötü amaçlı yönlendirmeye kalkışanlara karşı korumak, mağdurların mirasçılarını, cellatlarının torunlarının zulmünden korumak, tarihi gerçeklerin bilinmesinin aktarılmasını engellememek, işte bunlar 17 Ekim’de başlayacak davanın temel ve sembolik amaçlarıdır.

Ülkemizin adaletinin bu seviyede olduğuna güveniyoruz.

İmzalayanlar arasındakiler [AVİM'in notu: Orijinal metindeki noktalama hataları yüzünden isimlerde ve ünvanlarda karışıklık bulunmaktadır]: Charles Aznavour, Bernard-Henri Lévy, Serge Klarsfeld, Beate Klarsfeld, Arno Klarsfeld, Michel Onfray, Pascal Bruckner, Frédéric Encel, Alain Terzian, Yann Moix, Dominique Sopo SOS Racisme başkanı, Gérard Chaliand, Simone Rodan American Jewish Committee (AJC [TR: Amerikan Yahudi Komitesi]) direktörü, Raymond Kévorkian, Yves Ternon, Erol Ozkoray yazar, Le Crif Marseille-Provence yürütme ofisinin üyelerinin desteği ile, Didier Rebut Assas Üniversitesi Hukuk profesörü, Claire Mouradian tarihçi, CNRS (Centre National de la Recherche Scientifique [TR: Fransa Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi]) araştırmaları direktörü Marc Knobel, Franz-Olivier Giesbert, Jacky Mamou Urgence-Darfour başkanı, Marcel Kabanda Ibuka-France onursal başkanı, Bernard Schalscha France Syrie Démocratie genel sekreteri, Benjamin Abtan  EGAM (European Grassroots Antiracist Movement [TR: Avrupa Halkı Irkçılık Karşıtı Hareketi]) başkanı, Michaël Prazan yazar ve yönetmen, Mohamed Sifaoui gazeteci, yazar, yönetmen Valérie Igounet tarihçi, «Robert Faurisson – Bir inkârcının portresi» yazarı François Heilbronn  Mémorial de la Shoah [TR: Shoah Anıtı] başkan yardımcısı, Robert Guédiguian film yapımcısı, Eric Marty yazar, akademisyen Valérie Toranian  «Revue des deux mondes»  [TR: İki dünyanın incelemesi] direktörü, Hamit Bozarslan tarihçi, EHESS (École des hautes études en sciences sociales [TR: Sosyal Bilimler Yüksek Çalışmaları Okulu]) araştırma direktörü, Sacha Ghozlan UEJF (Union des étudiants juifs de France [TR: Fransa’nın Yahudi Öğrenciler Derneği]) başkanı, Fethi Benslama psikanalist, yazar Richard Odier  Simon-Wiesenthal Merkezi genel sekreteri Robert Kechichian film yapımcısı Rudy Reichstadt Observatoire du conspirationnisme [TR: Komplo Gözlemevi] direktörü Meïr Waintrater yazar ve Francis Kalifat Crif (Conseil Représentatif des Institutions Juives de France [TR: Fransa’daki Yahudi Kuruluşları Temsil Konseyi])başkanı

http://www.liberation.fr/amphtml/debats/2017/10/10/genocide-armenien-non-a-l-instrumentalisation-de-la-justice_1602152


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten