ERMENİSTAN BAĞLANTILI TERÖR TEHDİDİ DEVAM EDİYOR
Yorum No : 2017 / 123
29.12.2017
2 dk okuma

Geçtiğimiz günlerde AVİM internet sayfasında Gourgen Yanikian davasında savcı olan David Minier’nin The Ararat Illusion başlıklı kitabının analizi yayınlanmıştır. Kitapta Ermeni terör örgütü tarafından öldürülen Amerikalı yetkililerden bahsedilmektedir. Son günlerde kitapta anlatılan olayın benzeri Ermenistan’da gerçekleşmiştir. Bu olayda öldüren ve öldürülenler yer değiştirmiştir.

Eurasia.net’in haberine göre, Ermenistan’da, Ermeni yetkililer tarafından, üst düzey hükümet yetkililerine yönelik “terör saldırısı” ve “suikast” planladığı için bir Amerikan vatandaşı hakkında tutuklama kararı verilmiştir. Söz konusu girişimin hükümet karşıtı bir kampanyanın aşırı milliyetçi muhalefet güçlerine yönelik olduğu düşünülmektedir.

Ermeni Milli Güvenlik Servisi (Armenia’s National Security Service – NSS), Eylül ayında, “Adalet Savaşçıları” isimli radikal grup tarafından bir Facebook hesabı açıldığını ve bu hesaptan “Martin Avagyan” takma isimli birinin bombalama, kundaklama ve siyasi olarak hayal kırıklığına uğramış olanların suikastlarda aktif rol oynamaları çağrısında bulunarak mesaj attığını belirtmiştir.

NSS’nin iddiasına göre R.K. isimli bir şüpheli, bahsi geçen grubu Ermeni suç ortaklarının terör faaliyetlerini devam ettirmeleri için kullanmıştır. Polis şüphelileri an itibariyle belirlemeye çalışmaktadır.

Söz konusu kişinin Robert Koorkian isimli bir Amerikan vatandaşı olduğu ortaya çıkmıştır. Kaliforniya’da laboratuvar teknisyeni olarak çalışan kişinin Yerevan Daily’ye verdiği bir röportaj vardır. Facebook’ta açtığı “Martin Avagyan” isimli hesabı reddetmemiştir ancak herhangi bir şiddet tertiplemediğini de ifade etmiştir. Herhangi bir grubu olmadığını fakat takipçileri tarafından beğenilen düşünceleri yetkilileri tedirgin ettiğini ileri sürmüştür.

İsmi geçen grup MHA’nın, Karabağ’da savaşanlardan ve hükümete karşıt bir duruş sergileyen hali hazırda mahkûm olan Zhirayr Sefilian’la bağlantılı olduğu ortaya çıkmıştır. Sefilian Lübnan Ermenisidir. Askeri geçmişi Beyrut’taki Ermeni kışlasında Lübnan iç savaşının yaşandığı 1975-1990 yıllarına dayanmaktadır.

Amerikan vatandaşı Robert Koorkian, Amerikan emniyet teşkilatının Ermeni tutuklama emriyle ilgili olarak kendisini sorguya çektiğinden bahsetmiştir. Gazeteye verdiği röportajda Ermenistan’da mutlak bir diktatörlük olduğunu söylemiştir.

Anlaşılacağı üzere bu tarz haberler yalnızca romanlarda kalmamaktadır. Gerçek hayatta da yaşanabilmesi olanaklı bir durumdur. Ermenilerle ilgili terör olaylarının bu haberlerle devam ettiği görülmektedir.

 


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten