EU OBSERVER VE YALAN HABER (İNG. FAKE NEWS)
Yorum No : 2020 / 41
01.10.2020
3 dk okuma

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışmalar sürerken, sosyal medyada güvenilirliği tartışılan bilgiler paylaşılmaya devam ediyor. Böyle bir ortamda, haber almak isteyenler, güvenilir haber kaynaklarına ihtiyaç duyuyorlar. Bu haber kaynaklarından biri olarak uzun yıllar hizmet veren EU Observer, 2017 yılından beri “güvenilir haber kaynağı olma” özelliğinin sarsılmasına neden olacak haberlere imza atmıştır. Üç yıldan daha uzun bir zaman önce, EU Observer, Ermenistan’ın işgâl ettiği topraklarda terör yöntemlerine başvurularak kurulan sözde bir devletin varlığını destekleyerek ve sözde yetkilileriyle röportaj yaparak zedelediği imajını[1], bugün Ermeni savaş uçağı Sukhoi Su-25’in Türk F-16’ları tarafından vurulduğuna dair habere sayfalarında yer vererek onarılamaz bir şekilde yerle bir etmiştir[2].

EU Observer, Azerbaycan-Ermenistan arasındaki gerginliklerin konu edildiği haberleri kaleme alırken, benimsediğini söylediği ilkeleri göz göre göre çiğnemektedir. Bu ilkelerden biri tarafsızlıktır. Tarafsızlık, çatışmanın her iki tarafına da aynı özenle yaklaşıldığı, araştırıldığı zaman bir anlam ifade eder. Habercilik de doğru olmadığından emin olunmadığı halde şüpheli haberleri bünyesinde barındırmak anlamına gelmemelidir. Ancak, EU Observer, ne Türkiye’ye ne de Azerbaycan’a Ermenistan’a ve Dağlık Karabağ topraklarını işgal eden sözde devlete verdiği önemi vermiştir. Tarafları eşit seviyede haberleştirme gayretine bile girmeden, hantal habercilik anlayışına devam etmiştir. Sözde soykırım tezlerine gereğinden fazla önem veren EU Observer, açıktır ki, karşı tezleri haberleştirmeyi dahi Ermenistan’a ihanet olarak görmektedir. 

EU Observer'ın diğer haberi ise Türkiye’nin Azerbaycan’a Suriyeli savaşçılar gönderdiğine yönelik iddialardır[3]. Ancak adıgeçen yayın organı, bahsi geçen haberi iddia olarak değil, kanıtlayacak kaynağı olmamasına ve haber yalanlanmış olmasına karşın gerçek bir haber gibi kamuoyuna sunmuştur. Üstelik haberin yalanlandığına ilişkin herhangi bir habere de sayfalarında yer vermemiştir. EU Observer, tarafsızlık ilkesinin nasıl ihlâl edilebildiğini gözler önüne sermiştir.

Diğer başka haber organlarının “iddia” olarak verdiği haberi kendinden emin cümlelerle kaleme alan EU Observer, Milli Savunma Bakanlığı’nın, “Ermenistan resmi hesaplarından kendisine karşı Türk uçaklarının ve İHA/SİHA’larının kullanıldığına dair hiçbir kanıta dayanmayan yalan iddialarda bulunulmaktadır”[4] ifadelerine yer vermeyerek habercilik anlayışını bir kez daha ortaya koymuştur.

Avrupa Birliği (AB) yaklaşımları ekseninde hareket ettiği açıkça görülen bir haber organı olan EU Observer’ın, gazetecilik sorumluluklarını ve ilkelerini siyasi amaçlarla çarpıtması kabul edilebilecek bir durum değildir. EU Observer’ın yaklaşımı, AB’nin Azerbaycan ve Ermenistan savaşında çifte standart bir tutum benimsediğini açık bir şekilde göstermektedir.

 

*Fotoğraf: Thomas Faull (https://techcrunch.com/2018/09/26/tech-and-ad-giants-sign-up-to-europes-first-weak-bite-at-fake-news/)

 


[1] Hazel Çağan Elbir, “Uluslararası Haber Organlarının Taraflılığı Sorunu”, AVİM, 8 Mart 2017, https://avim.org.tr/tr/Yorum/ULUSLARARASI-HABER-ORGANLARININ-TARAFLILIGI-SORUNU

[2] “Turkey Reportedly Downs Armenian Fighter Jet”, EU Observer, 30 Eylül 2020, https://euobserver.com/tickers/149580

[3] “Reports: Turkey Sent Syrian Fighters to Azerbaijan”, EU Observer, 29 Eylül 2020, https://euobserver.com/foreign/149573

[4] “Azerbaycan ve Ermenistan Arasındaki Çatışmalarda Savaş Uçaklarımızın Kullanıldığına Dair İddialar Gerçek Dışıdır”, Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı, 30 Eylül 2020, https://www.msb.gov.tr/SlaytHaber/3092020-51664


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

   • Hamza Şenbil - Teşekkürler!
    Elinize sağlık. Ulusal Kanalda izliyorum şu an çalışmalarınızı. Başarınız daim olsun. Frankfurttan selamlar.
    04.10.2020

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten