İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ
Yorum No : 2015 / 87
21.06.2015
1 dk okuma

AVİM

22 HAZİRAN 2015

 

Son seçimlerde Ermeni asıllı üç vatandaşımız milletvekili oldu.

Anladığımız kadarı ile üçü de 1915 olaylarının aslında soykırım olduğu görüşünü paylaşıyor. Oysa üyesi oldukları partilerin ikisinin tutumu böyle değil. Ayrıca Türk kamuoyunun çok büyük bir bölümü soykırım iddialarını reddediyor; bu iddiaların Türklüğe karşı hakaret olduğuna inananlar da var.

Buna karşın kimse Ermenilerin milletvekili seçilmiş olmasını sorgulanmıyor. İleride soykırım iddialarını Meclis içinde ve dışında dile getirdiklerinde, bazı itirazlarla karşılaşacak olmakla beraber, bu tutumları ne milletvekili sıfatlarını ne de parti üyeliklerini etkilemeyecek. Zira milletin iradesiyle seçilmiş bu kişiler ifade özgürlüklerini kullanmış olacaklar.

Ancak bu durum her ülkede görülmüyor. Demokrasiye her anlamda saygı gösterildiği iddia edilen Belçika’da, Brüksel Bölgesinden milletvekili seçilmiş olan Türk asıllı Mahinur Özdemir tüm baskılara rağmen 1915 olaylarını soykırım olarak nitelendirmeyi kabul etmediği için partisinden atıldı. Kimseden fazla bir itiraz gelmedi. Acaba Türk asıllı veya Müslüman olmasaydı böyle bir muameleye maruz kalır mıydı?

Bu olay ister istemez şunu düşündürüyor: Kim daha fazla demokrat?  Kim daha fazla ifade özgürlüğüne saygılı?


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten