TÖRÖK MACARİSTAN - ENDER ARAT
Yorum No : 2015 / 12
10.02.2015
1 dk okuma
 

Hazel ÇAĞAN ELBİR - UzmanE. Büyükelçi Ender Arat, Macaristan hakkında kısıtlı bilgisi olan gezi ve tarih severleri fotoğraflarını İbrahim Demirel'in çektiği "Török Macaristan" adlı kitabı ile keyifli bir yolculuğa çıkarıyor.

Arat, bu kitabı ile Türkiye-Macaristan ilişkilerinin ne kadar güçlü olduğunu ve aslında bu sağlam bağın yeteri kadar gösterilmediğinin, bu durumun turistlere tarihi yerler gezdirilirken göz ardı edildiğinin altını çizmiştir. Piyasadaki turist rehber kitapların da bu ilişkilere değinmediğini ve bu konuda yetersiz olduklarını tespit ettiğini ifade eden Arat, kitabında Türkiye-Macaristan ilişkilerini de özetlemiştir.

Arat, okuyucularını Türkiye-Macaristan ilişkilerinin dostluk ve kardeşliği çerçevesinde, Macaristan da bulunan camileri, Gül Baba Türbesini, Estergon Kalesi'ni, Mohaç'ı, Zigetvar Kalesi'ni ve Budapeşte'deki Türk Şehitliği’ni (1. Dünya Savaşı Galiçya Cephesi Şehitleri) tarihsel olarak kaleme alarak keyifli bir şekilde bilgilendiriyor.

Bilinmeyen uğrak noktalarından bir diğeri ise Macar müzisyen Franz Liszt'in adı ile hizmet veren Eski Müzik Akademisi ve Franz Liszt Müzesidir. Bu akademinin ve müzenin önemi Liszt'in Osmanlı İmparatorluğu ve İstanbul bağlantısıdır. Liszt, Donizetti'nin Sultan Abdülmecit için yazdığı Mecidiye Marşı'na bir bölüm besteleyerek Padişah'a ithaf etmiştir.

Arat, Türkiye-Macaristan ilişkilerinin ne kadar güçlü temeller üzerine kurulduğunu bu bilgilendirici kitap ile gezi ve tarih severlerle keyifli bir şekilde paylaşmıştır.

 


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten