HAGOP BABİKYAN, 1909 ADANA OLAYLARI VE HAIGAZIAN ÜNİVERSİTESİ YAYINLARI
Yorum No : 2021 / 45
28.07.2021
2 dk okuma

2018 yılında Beyrut’taki Haigazian Üniversitesi Yayınları tarafından Hagop Babikyan’ın 1909’da yazmış olduğu bir raporu “Adana Katliamları: Bir Görgü Tanıklığı Raporu” başlığıyla yeniden kitap olarak bastı. Kitabı okuyuculara tanıtmak için yazılmış olan giriş bölümü bir çok maddi haddi hataya ek olarak çok sayıda yanlış aktarmalar ve açıkça yapılmış çarpıtmalar içermektedir.

Kitabın başlığı dahi kendi başına açık bir çarpıtmadır. Hagop Babikyan Osmanlı Parlamentosu olan Meclis-i Mebusan’da bir milletvekili idi. 1909’da İstanbul’da patlak verek 31 Mart olayları Makedonya’dan gelen Hareket Ordusu tarafından bastırıldıktan sonra Osmanlı Parlamentosu yeniden açılmış ve 31 Mart hadiseleri sonrası Adana’da vukuu bulan olayları incelemesi için aralarında Babikyan’ın da bulunduğu 3 mebustan oluşan bir araştırma komisyonunu Adana’ya yollamıştır. Bu komisyon üyeleri Adana’daki olaylar vukuu bulduktan aylar sonra Adana’ya gitmişlerdir. Bu nedenle olaylara birinci elden şahitlik etmesi imkansız olan Babikyan’ın Adana olayları üzerine yazdığı raporu “görgü tanıklığı” raporu olarak tanımlamak mümkün değildir.

Buna ek olarak kitabın giriş bölümü oldukça garip şekilde Babikyan’ın Adana’dan İstanbul’a dönmesinden sonra gizemli ve şüpheli şartlar altında öldüğünü yazmaktadır. Tarihi gerçekler ancak bu derecede çarpıtılabilir. Çünkü Babikyan öldükten sonra 12 Ermeni hekim kendisi üzerinde otopsi yapmış ve doğal nedenlerle kalp krizi sonucu hayatını kaybettiğine hükmetmiştir.

Tüm bu çarpıtmalara ek olarak, giriş bölümü ayrıca 1909 Adana olaylarının bir Osmanlı hükümetinin geliştirdiği bir “imha modeli” olarak sunmaktadır. Ancak söz konusu giriş bölümü Osmanlı Hükümetinin toplumlararası çatışmayı engellemek ve bu konuda caydırıcı olabilmek için Adana olaylarına karışan 120’den fazla Müslümanı idam ettiği gerçeğini okurlarından saklamaktadır.

Haigazian Üniversitesi Yayınlarının bu son yayını ile Ermeni Milliyetçilerinin tarihi yanlış yansıtma amacı ile gerçekleştirdikleri kabarık çarpıtma listesine yeni bir katkıdan bulunmuştur.


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten