SASSOUNİAN’IN TAHLİYESİ TALEBİ TEKRAR GÜNDEMDE
Yorum No : 2018 / 43
29.05.2018
3 dk okuma

AVİM olarak üzerinde hassasiyetle durduğumuz konulardan biri 28 Ocak 1982 yılında Amerika’da Türkiye’nin Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan'ın Federal Soruşturma Bürosu1 tarafından Ermeni Soykırımı Adalet Komandoları2 ve Ermeni Devrimci Kuruluşu3 üyesi olduğu ortaya çıkarılan Hampig Sassounian adlı terörist tarafından, aracıyla trafik ışıklarında durduğu sırada defalarca ateş edilerek şehit edilmesidir. Bu konu ile ilgili pek çok yazı yazdık. 

1982 yılında yaşanan Türk diplomatının şehit edilmesi olayı ne ilktir ne de sondur. 1973 yılında iki diplomatımızı şehit eden Gourgen Yanikian gibi, 1982 yılında Başkonsolos Kemal Arıkan’ı şehit eden Hampig Sassounian da olay sonrasında düşmanlık ve nefret dolu sözler sarf etmiştir. Saldırgan, yaptıklarından dolayı pişmanlık duymamış, aksine terörizmi yücelten ve benzer girişimlerde bulunabilecek kişileri cesaretlendiren bir tavır sergilemiştir. Bu sözlere göz yumulması saldırganın bir kahramanmış gibi görülmesine yol açmıştır. Öyle ki, “Hampig Sassounian’ı Savunma Fonu” kurulmuş, toplanması planlanan parayla Sassounian’ın tahliyesi hızlandırılmaya çalışılmıştır. 

Terörle mücadeleye önem ve öncelik verdiğini her vesileyle vurgulayan ABD yönetiminin nasıl bir işlem yapması gerektiği de ayrıca üzerinde durulması gereken bir husustur. Son olarak da Mayıs 2017’de Kaliforniya Valisi Jerry Brown Hampig Sassounian’ın tahliye talebini reddetmişti. Bu tarihe kadar pek çok kez tahliye talebinde bulunan Ermeni asıllı Sassounian’ın talebi terör eyleminin ve soğuk kanlı cinayetinin affedilmeyeceği gerekçesiyle reddedilmişti. 

Bu konuyla ilgili son gelişme, 29 Haziran 2018’de Hampig Sassounian’ın yine tahliye talebinin görüşülecek olmasıdır. Türk – Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi’nin (İng. Turkish American National Steering Community– TASC) girişimleriyle adı geçenin tahliye kararına karşı çıkılması için imza kampanyası başlatılmıştır. İmza kampanyasının internet sitesinde söz konusu tahliyenin neden gerçekleşmemesi gerektiği ile ilgili geçerli belgeler de imzacıların ya da imzalamayı düşünenlerin bilgisine sunulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosu Kemal Arıkan’ı katleden terörist Hampig Sassounian’ın neden tahliye edilmemesi gerektiğini tüm yönleriyle savunan belgelere http://www.stopterroristparole.org adresinden erişilebilir. Bu belgeler aynı zamanda bu cinayetin ve terörist eylemin yalnızca tek bir vaka olmadığını, ASALA ve JCAG terörizminin nasıl geliştiğini ve bu saldırılardan etkilenen (sadece Türk değil) ne kadar mağdur insan olduğunu da açık bir şekilde göstermektedir. Uyarmamız gerekir ki, bazı görseller yansıttığı acımasız ve kindar şiddet dolayısıyla rahatsız edici olabilir. Rahatsız edici paylaşımların yanına içerik ile ilgili olarak uyarı notu düşülmüştür. Terörist Sassounian davası ile ilgili gelişmeleri takip etmeye devam ediyoruz. 

 

1: Federal Bureau of Investigation – FBI  

2: Justice Commandos of the Armenian Genocide – JCAG

3: Armenian Revolutionary Federation – ARF


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten