SON UMUT: SAVAŞIN ADİL BİR ŞEKİLDE GÖSTERİLMESİ
Yorum No : 2015 / 24
26.02.2015
3 dk okuma

Meşhur Yeni Zelandalı oyuncu Russell Crowe’un ilk yönetmenlik denemesi olan Son Umut filmi, 26 Aralık 2014’te Türkiye’de gösterime girmiş ve çabucak 2014’te Türkiye’de en çok seyredilen filmler arasında yerini almıştır[i] (aynı zamanda Avustralya ve Yeni Zelanda’da da başarı elde etmiştir). Filmin Türkiye’deki ilk gösterimi neredeyse sona ermiş olsa da (Kırşehir’de hâlâ gösterimdedir), film yakın zamanda Türkiye’de tekrar gösterime girecektir. Aynı zamanda film daha pek çok ülkede de bir takvim çerçevesinde gösterime girecektir.

1919 yılında geçen filmde, Birinci Dünya Savaşı’na katılmış olan oğullarının başlarına ne geldiğini öğrenmek için Osmanlı İmparatorluğu’na seyahat eden Avustralyalı çiftçi Connor’ın hikâyesi anlatılmaktadır. Oğullarının 1915’de Çanakkale Savaşı sırasındaki muharebelere katılmış olduğunu bilen Connor, oğulları hakkında ipuçları bulabilmek için eski muharebe alanına gitmenin yollarını arar. Bu arayış, bir takım olaylar zincirine sebebiyet vererek Connor’ın, yakında başlayacak olan Kurtuluş Savaşı’na katılmaya hazırlanan Türk askerleri ile tanışmasına vesile olur.

Film, Çanakkale Savaşı sırasındaki iki çatışan tarafın da çektiği zorlukları ve acıları adil bir şekilde göstermesi bakımında önem teşkil etmektedir. Filmde hem Anzak hem de Türk askerlerinin verdiği büyük kayıplar ve yaşadıkları onarılamaz acılar gösterilmektedir. Filmde aynı zamanda, Birinci Dünya Savaşı bitiminde ve ardından gerçekleşen Osmanlı İmparatorluğunun Büyük Güçler ve onlara bağlı çalışan diğer güçler tarafından parçalanması sonrasında Türk halkının çektiği zorluklar ve acılar gösterilmektedir. Son Umut bir savaş filminden ziyade bir savaş-sonrası filmdir. Film, savaşı hiçbir şekilde yüceltmemektedir. Aksine, film savaşın herkes için, yani çatışmalara dahil olan her taraf için ne kadar hüzün dolu ve trajik bir olgu olduğunu göstermektedir.

Son Umut ile ilgili not edilmesi gereken bir husus, filmin bazı Ermeni grupları[ii] tarafından protesto edilmesi ve boykot edilmesi çağrısına maruz kalmasıdır. Bu gruplar, filmin Ermenilerin soykırım iddialarına yer vermemiş olmasından dolayı öfkelidirler. Ancak bu filmin Ermenilerle hiçbir ilgisi yoktur. 1915 Olayları, Birinci Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında ortaya çıkan büyük zorluklar ve acılar bütününün sadece bir parçasıdır. Son Umut, bu zorluklar ve acılar bütünün belirli bir başka parçasını ele almaktadır. Bu bağlamda filmi bağnazlık içinde eleştirmekten ziyade, savaşın yol açtığı vahim tabloyu resmettiği için anlamaya çalışmak gerekmektedir.

 

Resim kaynağı: IMDb, http://www.imdb.com/media/rm981058816/tt3007512?ref_=ttmi_mi_all_pos_15

 

[i] “Turkey Yearly Box Office, 2014”, Box Office Mojo, http://www.boxofficemojo.com/intl/turkey/yearly/?yr=2014&p=.htm.

[ii] “Protest & Boycott "The Water Diviner" a movie by Russell Crowe”, https://www.facebook.com/waterdivinerboycott


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten