AVİM VE AZERBAYCAN SAM İŞBİRLİĞİ İLE ANKARA'DA BİR TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Yorum No : 2014 / 86
24.11.2014
3 dk okuma

21 Kasım 2014 tarihinde Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) ve Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı himayesinde görev yapan Strateji Araştırmalar Merkezi (SAM) işbirliği ile Wyndham Ankara Hotel'de "Ermenistan-Azerbaycan, Dağlık Karabağ İhtilafı: Bölgesel Barış, Güvenlik ve Komşuluk İlişkilerine Bir Tehdit" başlıklı bir toplantı gerçekleştirilmiştir.


Açılış konuşmalarını Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı himayesinde SAM Başkan Yardımcısı Gülşen Paşayeva, AVİM Başkanı Alev Kılıç, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçisi Faik Bağırov ve Jamestown Foundation Başkanı Glen Howard'ın yaptığı toplantı iki oturum olarak düzenlenmiştir.


Prof. Dr. Musa Kasımlı'nın oturum başkanlığı yaptığı "1829 Yılından Günümüze ‘Karabağ Meselesi’ Demografik Süreçler ve İdari Değişiklikler" başlıklı birinci oturum; TOBB ETÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi Dekanı, Türkiye Başbakanlık Devlet Arşivleri Eski Müdürü Prof. Dr. Yusuf Sarınay'ın "Osmanlı Arşivlerinde Karabağ", Kafkasya Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Araştırmalar Merkezi (QAFSAM) Başkanı Dr. Araz Aslanlı'nın "1828 Yılından Sonra Karabağ Topraklarında İdari Değişiklikler", Azerbaycan Cumhuriyeti Milletvekili, tarihçi Prof. Dr. Musa Kasımlı'nın "1828 Yılından Günümüze Karabağ Topraklarında Demografik Süreçler" ve Atılım Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Ali Karasar'ın "Karabağ Klanının Ermenistan İç Siyasetindeki Rolü" başlıklı konuşmaları ile gerçekleşmiştir. Oturum, Soru-Cevap bölümü ile sona ermiştir.


Prof. Dr. Kamer Kasım'ın oturum başkanlığı yaptığı "Ermenistan-Azerbaycan, Jeopolitik Çıkarlar Bağlamında Dağlık-Karabağ Sorunu" başlıklı ikinci oturum; Azerbaycan SAM Başkan Yardımcısı Dr. Gülşen Paşayeva'nın "Dağlık Karabağ Sorununda Azerbaycan'ın Tutumu", Ankara Üniveristesi Milletlerarası Hukuk Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cavid Abdullahzade'nin "Uluslararası Hukuk'ta Dağlık Karabağ Sorunu", Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Kamer Kasım'ın "Dağlık Karabağ Sorunun Çözümüne Dair Büyük Güçlerin Tutumu" ve AVİM Kıdemli Uzmanı Aslan Yavuz Şir'in "Dağlık Karabağ Sorununun Çözümüne İlişkin Türkiye'nin Tutumu" başlıklı sunumları ile gerçekleşmiştir. Oturum, Soru-Cevap bölümü ile sona ermiştir.


Yazı & Fotoğraflar: Hazel ÇAĞAN ELBİR, AVİM Analisti

 


 

AVİM SAM (8)

Azerbaycan Cumhurbaşkanı himayesinde Strateji Araştırmalar Merkezi (SAM) Başkan Yardımcısı Gülşen PAŞAYEVA

 

IMG_3885

Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Başkanı Alev KILIÇ

 

AVİM SAM

Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Faik BAĞIROV

 

AVİM SAM (2)

Jamestown Foundation Başkanı Glen HOWARD

 

AVİM SAM (23)

 

 

AVİM SAM (27)

 

 

IMG_3993

 

 

Toplantı videolarına aşağıdaki linklerden erişebilirsiniz:


ERMENİSTAN - AZERBAYCAN, DAĞLIK KARABAĞ İHTİLAFI (Part 1)  

 

ERMENİSTAN - AZERBAYCAN, DAĞLIK KARABAĞ İHTİLAFI (Part 2) 

 

ERMENİSTAN - AZERBAYCAN, DAĞLIK KARABAĞ İHTİLAFI (Part 3)

 

ERMENİSTAN - AZERBAYCAN, DAĞLIK KARABAĞ İHTİLAFI (Part 4) 

 

ERMENİSTAN - AZERBAYCAN, DAĞLIK KARABAĞ İHTİLAFI (Part 5) 

 

ERMENİSTAN - AZERBAYCAN, DAĞLIK KARABAĞ İHTİLAFI (Part 6) 

 

ERMENİSTAN - AZERBAYCAN, DAĞLIK KARABAĞ İHTİLAFI (Part 7)

 


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten