ERMENİ MİLLİYETÇİLERİN TARİHİ TEK YANLI YORUMLAMALARI DEVAM EDİYOR
Yorum No : 2012 / 77
29.11.2012
1 dk okuma

Bir ermeni subayı Macaristan’da siyasi nedenlerle öldüren Azeri subayın Azerbaycan’a iadesi ve serbest bırakılması konusunda “Ermenistan iğneyi ne zaman kendisine batırmayı öğrenecek” başlıklı yorumda, Ermenistan bakımından haklı görülebilecek tepki hakkında bir karara varmadan önce, terör suçundan tutuklu olduğu Fransa’dan Ermenistan’a iade edilen ve orada bir kahraman gibi karşılanan V. Garabedian örneğinden hareketle, Ermenistan’ın konuya ilişkin ilkesel tutumu hakkında bir değerlendirme yapma gereğine işaret edildiği hatırlanacaktır.

Ermeni milliyetçiler tarafından son iki hafta içinde düzenlenen iki anma programı maalesef kanlı bir geçmişe övgü yağdıran tek yanlı bir tutuma taze örnekler vermiştir. Bunlardan birisi terör örgütü üyesi, eline türk diplomatlarının kanı bulaşmış bir canidir. Fransa’da bir süre tutuklu kaldıktan sonra Ermenistan’a dönen, orada heykelleri mutena yerlere dikilen, 1991’de Dağlık Karabağ’da Azeri halka karşı girişilen katliamda ermeni askeri birliklere komuta eden ve orada 1993 yılında, kim tarafından nasıl öldürüldüğü hala açıklanmamış olan bir kişidir.
Diğeri 18 Temmuz 1921’de İstanbul’da Pera Palas oteli önünde, Azerbaycan’ın içişleri bakanı Civanşir’i siyasi nedenlerle öldüren, yargılandığı ingiliz askeri mahkemesince serbest bırakılan bir diğer teroristtir. Trabzon doğumlu, Osmanlı vatandaşı bu caninin geçmişi de tek cinayetle sınırlı değildir. Birinci dünya savaşında doğu anadoluyu işgal eden rus birliklerinin içinde yer almış, rus birlikleri çekilirken de cephe gerisini , diğer ermeni çete birlikleriyle “emniyete almıştır”.

Bu iki anma töreni tek taraflı tarihi belleğin ne kadar yanlış ve yanıltıcı olabildiğinin yeni bir örneğini oluşturmakta, karşılıklı anlayış ve bir helalleşmeye hizmet etmek bir yana, olası bir Türkiye-Ermenistan yakınlaşmasını bilinçli bir şekilde baltalamakta, mayınlamaktadır.


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten