GENELKURMAY ESKİ BAŞKANI EMEKLİ ORGENERAL İLKER BAŞBUĞ’UN ERMENİ SUÇLAMALARI VE GERÇEKLER BAŞLIKLI KİTABININ TANITIMI
Yorum No : 2015 / 153
09.12.2015
2 dk okuma

AVİM

10.12.2015

 

9 Aralık 2015 Çarşamba günü, AVİM Konferans Salonu’nda Genelkurmay eski Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un katılımıyla bir toplantı düzenlenmiştir. Başbuğ’un geçtiğimiz Nisan ayında yayınlanan Ermeni Suçlamaları ve Gerçekler başlıklı kitabının tanıtımı amacıyla gerçekleştirilen bu toplantıda, kitapta ifade edilen görüşler dinleyicilerin de katkılarıyla tartışılmıştır. Başbuğ’un da ifade ettiği gibi, Ermeni Suçlamaları ve Gerçekler’in konuyla ilgilenen genel okuyucu için faydalı bir giriş ve başucu kitabı olduğu genel kabul gören bir fikir olarak ortaya çıkmıştır.

Toplantıda ele alınan konulardan biri, Türk Silahlı Kuvvetleri yönetim kademesinin en üst noktasında bulunmuş olan bir orgeneralin soykırım iddialarını nasıl değerlendirdiği, bu iddialar karşısında Türkiye’nin ne tür adımlar atması gerektiğini düşündüğü olmuştur. Başbuğ, soykırım iddiaları ve ‘Ermeni meselesi’nin özünde bir güvenlik meselesi olduğuna dair görüşünü ifade etmiştir.

Konuyla ilgili ne tür adımlar atılması gerektiğiyle ilgili olarak ise, ‘Ermeni meselesi’yle ilgili çalışmaların ancak 1980’lerde asker ve sivil bürokrasinin girişimleriyle başladığı ve çok yakın zamana kadar akademinin bu konudan uzak durma eğiliminde olduğu tespiti yapılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin gelişim süreci ve öncelikleriyle ile bağlantılı olduğu ifade edilen bu durumun neden olduğu bir takım sorunlara dikkat çekilmiştir.

Konunun anlaşılması ve anlatılması ile ilgili olarak üniversite ve araştırma kurumlarına çok ciddi görevler düştüğü ve devlet kurumlarının akademisyen ve araştırmacılara konu hakkında çalışmalarını mümkün kılabilmek için özellikle araştırma bursları şeklinde maddi destek sağlaması gerektiği vurgulanmıştır. Özellikle Ermeni, Rus vd. kaynaklardan faydalanabilmek için araştırmacıların bu dilleri öğrenmeleri gerekliliğine ve bunun için burs olanaklarının sağlanmasının önemine dikkat çekilmiştir.

Genelkurmay eski Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un Ermeni Suçlamaları ve Gerçekler başlıklı kitabının AVİM websitesinde yayınlanmış olan bir incelemesine aşağıdaki linkten ulaşılabilir.

http://www.avim.org.tr/analiz/tr/KITAP-ANALIZI:-ERMENI-SUCLAMALARI-VE-GERCEKLER/4142


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten