İSRAİL’DEN SURİYE’YE HAVA SALDIRISI
Yorum No : 2014 / 43
18.03.2014
1 dk okuma

http://www.aljazeera.com.tr/haber/israilden-suriyeye-hava-saldirisi

İsrail ordusunun kontrolündeki Golan Tepeleri’nde meydana gelen patlamada dört İsrail askerinin yaralandı. İsrail ordusu, Suriye’ye önce topçu atışı yaptı, sonra havadan vurdu.


İsrail, Golan tepelerinde devriye gezen dört askerinin yola yerleştirilen bombanın patlaması sonucu yaralanmasının ardından Suriye'deki bir askeri üsse top atışı yaptı.


Gece yarısından sonra ise havadan vurdu.


İsrail ordusundan yapılan açıklamada, "İsrail Hava Kuvvetleri, gece yarısından sonra Suriye ordusuna ait hedeflere 4 hava saldırısı düzenledi" ifadesi kullanıldı.


Açıklamada, saldırılarda, İsrail devriyesine yönelik saldırıyı kolaylaştıran ve yardımcı olan Suriye ordusunun birlikleri hedef alındığı kaydedilerek, uçakların hedeflerini vurup üslerine döndüğü belirtildi.


'Dört asker yaralı'


Dört askerin yaralanmasına neden olan saldırıda bombayı kimin yerleştirdiği net değil. Bölgede Suriye askerleri ve Hizbullah, muhaliflerle çatışma halinde. Al Jazeera Kudüs muhabiri Kimberly Halkett'a göre İsrail'in saldırıda doğrudan Suriye'yi hedef almasının nedeni patlayıcıların Suriye topraklarından kumanda edildiği kanısı.


Sınırda meydana gelen patlamanın sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı.


İsrail ordusu sözcülerinden Avihai Aderaa, yaralanan dört kişiden birinin durumunun ağır olduğunu ve BM Barış Gücü yetkililerine durumun ciddiyeti hakkında bilgi verildiğini kaydetti.


İsrail Golan Tepeleri olarak bilinen stratejik bölgeyi 1967’deki Altı Gün Savaşı sırasında işgal etmişti.


İsrail, 1981’de Golan’ın ele geçirdiği bölümlerini ilhak etse de uluslararası tanınma gerçekleşmedi.


Kaynak: Al Jazeera, AA ve Reuters


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten