SIRBİSTAN’IN SREBRENİTSA SOYKIRIMI DAVASINA YÖNELİK TEPKİLERİ
Yorum No : 2017 / 23
03.03.2017
4 dk okuma

Geçtiğimiz hafta Bosna-Hersek, Sırbistan’a karşı Srebrenitsa Soykırımı davasını yeniden açmak üzere Lahey'de bulunan Uluslararası Adalet Divanı’na başvuruda bulunmuştur. İlk başvurunun sonucu 26 Şubat 2007 tarihinde açıklanmıştır. Sonuca göre mahkeme, 1995 yılında 8 binden fazla kişinin katledildiği Srebrenitsa’da yaşananları soykırım olarak tanırken, Sırbistan’ı sorumlu tutmamıştır. Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Boşnak Üyesi Bakir İzetbegoviç’in girişimleri ile Bosnalı yetkililer ortaya çıkan yeni veriler ışığında 2007’de alınan bu kararın gözden geçirilmesini istemektedirler. Zira ilk başvurunun açıklanmasının üzerinden on yıl geçmiştir ve 26 Şubat 2017 tarihinden itibaren tekrar yargılanma hukuki olarak söz konusu olmayacaktı.

Bu girişimin ardından Sırbistan’da tepkiler büyümektedir. Örnek olarak Devlet Başkanlığı Konseyi’nin Sırp Başkanı Mladen İvaniç “çok ciddi bir krizin başlamasından endişe ediyorum… anlaşamadığımız konularda geçmişi geride bırakıp ileriye bakmamız en doğrusudur” demiştir.[1] Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vucic ise "Bosna-Hersek geçmişte yaşamayı tercih ediyor, neyse ki Sırbistan bu konuda aynı fikirde değil. Bu karar, iki ülke ilişkilerini 22 yıl geriye taşıyor”[2] diyerek bu girişimin ikili ilişkilere vereceği zararı ifade etmiştir.

Hatırlanacağı üzere, Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikolić 2015 yılında Erivan’da düzenlenen 1915 olaylarını anma törenine katılmıştır.[3] PanArmenian.Net‘de yayınlandığı belirtilen bir habere göre Nikolić “Sırp halkı Osmanlı İmparatorluğunda Ermenilere karşı yapılanları anlamaktadır. 1915-1918 yıllarında süren savaşında hiçbir ülke Sırbistan kadar kaybetmedi. O dönemde ülkenin nüfusunun yüzde 28’i hayatını kaybetti” diyerek düşüncelerini ifade etmiştir.[4] Anma törenlerine çeşitli temsilci düzeylerinde katılan ülkelerden sadece üçü Cumhurbaşkanlığı ya da Devlet Başkanlığı düzeyinde temsil edilmiştir ve bunlardan birisi Sırbistan’dır. Bunların yanı sıra 2014 ve 2016 yıllarında gerçekleştirdiği Ermenistan ziyaretleri sırasında Cumhurbaşkanı Nikolić, Soykırım Müzesi’ni ziyareti ihmal etmemiştir.

Diğer taraftan, Srebrenitsa Soykırımı söz konusu olduğu zaman Devlet Başkanlığı Konseyi’nin Sırp Başkanı Mladen İvaniç, bölgedeki güvenliğe ve hassas ikili ilişkilere vurgu yapan bir açıklama yapabilmektedir. Bu açıklamadaki en önemli nokta, iki ülke arasındaki ilişkilerin ileriye yönelik bir bakış açısı ile geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekilmesidir. Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vucic de benzer açıklamalar yaparak ikili ilişkilerin geriye taşınacağını ifade etmiştir. Oysa Sırp yetkililer Türkiye-Ermenistan ilişkileri söz konusu olduğunda farklı tutumlar gösterebilmektedir. Bir yandan Srebrenitsa Soykırımı söz konusu olduğu zaman geçmişte yaşanmaması gerektiği mesajını verilebilmekte, diğer yandan da 24 Nisan 2015’te düzenlenen anma törenlerine devlet başkanı düzeyinde katılarak ve Ermenistan’a ziyaretleri sırasında Soykırım Müzesini ziyaret ederek herhangi hukuki ve tarihi bir belgeye dayanmayan soykırım söylemlerini destekler nitelikte bir tavır benimseyebilmektedirler. Sırbistan’ın Srebrenitsa Soykırımı davasına yönelik tepkileri ve söylemleri ile Ermenistan’ın tek yanlı ve Türkiye karşıtı iddialarına ilişkin tutumları birbiriyle çelişmekte, bu çift standartlı tutum söylemlerinin sorgulanmasına neden olmaktadır.  

 

*Fotoğraf: Sabah

 


[1] “Bosna Hersek'ten Adalet Divanı'na Soykırım Davası İçin Başvuru”, Euronews, 23 Şubat 2017, http://tr.euronews.com/2017/02/23/bosna-hersek-ten-adalet-divani-na-soykirim-davasi-icin-basvuru (Erişim: 27 Şubat 2017)

[2] “Bosna Hersek'in Sırbistan'a Karşı Soykırım Davası Açma Kararı”, Haberler, 22 Şubat 2017, http://www.haberler.com/bosna-hersek-in-sirbistan-a-karsi-soykirim-davasi-9294689-haberi/ (Erişim: 27 Şubat 2017)

[3] “Delegations from more than 40 countries come to Tsitsernakaberd to remember Armenian Genocide victims”, Arka News Agency, 24 Nisan 2015, http://arka.am/en/news/politics/delegations_from_more_than_40_countries_come_to_tsitsernakaberd_to_remember_armenian_genocide_victim/ (Erişim: 27 Şubat 2017)

[4] Yapılan konuşmaların kısa özetlerine erişmek için: http://armeniangenocide100.org/tr/2015/04/24/


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten